С тачник №1 в "Пирогов" - ятак на Митьо Очите - обявява на първа страница в. "Труд" и допълва, че лекари смятат това за компромат.
Неясно защо направен запис на лекар с пациент уличавал, според МВР и лично министър Румен Петков водача на протестиращите в "Пирогов" във връзки с подземния свят. Петков твърди, че на записа се чувало как лекарят съветва някой как да симулира, че е болен.
Според експертиза на МВР гласовете били на д-р Кръстю Пенчев и на бургаския бандит Митьо Очите.
Прегледах един шофьор, коментира самия д-р Пенчев. Протестиращите лекари пък смятат това за компромат. "Ослушвай се, да не те подслушват" - това призовава адвокатът Михаил Екемджиев от страниците на изданието припомняйки, че България бе осъдена преди ден от Европейския съд в Страсбург заради незаконно подслушване у нас.
"Никого няма да изкарваме агент на ДС", обещава в интервю за "Труд" Евтим Костадинов, шеф на комисията по досиетата. Той обяснява, че всеки, който бъде обявен за агент, може да се обърне към съда и да бъде назначена експертиза.
"Към нашата комисия ще има специализирана лаборатория, която може да направи не само графологична експертиза, а и да установи откога е хартията, на която са написани оспорваните данни. Това може да направи и всеки гражданин, който по собствено желание е поискал да бъде проверен. Нашата работа не е да гоним план, да топим хората и да ги изкарваме агенти, а да установим истината.
"Шофьорите да знаят - глобата ще се плати!", обещава комисар Алекси Стратиев, началник на "Пътна полиция-КАТ". Пред "Труд" той заявява: "Тези глоби, които ние налагаме не са най-големите. Но нарушенията на Закона за движение по пътищата са най-многобройните. За 2006 г. например имаме 1 100 000 констатирани нарушения и става дума за сума около 45 млн. лв. С новите завишени санкции тази сума може да достигне до 50 млн. лв. годишно. Това са пари, които трябва да влизат в държавния бюджет."
За "24 часа" водещата тема е със заглавие "Строят в Странджа, вече не е парк".
"Как да вдигнем доходите на всички, не само на 500 000", е заглавието на анализ в същия вестник. Авторът припомня, че след като през 2006 г. бяха намалени осигуровките с 6% и през 2007 г. бе намален корпоративният данък на 10%, на дневен ред пред БСП са облекчения на доходите от труд.
Точните ставки и прагове са въпрос на комплексно решение в рамките на различните очаквания от бюджет 2008, но важното е нещо да се движи, да има намалени ставки, да се стимулира трудът.
Алтернативата е - оставяме данъците на физическите лица непроменени и вместо това вдигаме заплатите на бюджетния сектор. Което е крайно несъпоставимо като ефекти.
Първото е данъчна политика, второто е политика по доходите. Първото свива дела на сивата икономика, второто - не. Първото засяга всички, второто - около половин милион души в бюджетния сектор.
На новите директиви на Европейската комисия пише в. "Стандарт" под заглавие "Ядем сьомга само с рецепта". На всеки етикет трябва да са описани вредите това, което ще ядем, например от боровинки и спанак. Такова било изискването за 100 "суперхрани", които се смятат за здравословни.
"Стандарт"прогнозира, че днес, пред партийния пленум, той ще обяви кой влиза в новото Изпълнително бюро на БСП и кой пада зад борда. Според вестника Станишев нямало да отстъпи и в новото политбюро нямало да влезе Румен Овчаров, а Румен Петков вече нямало да е зам.-председател.
"Масларова налива пари в хотели от обръча на ДПС" - обявява сензационно на първата си страница в. "Сега". Петзвездният спа център в Девин и четиризвезден комплекс в Симитли били вкарани в програмата на НОИ за рехабилитация на хронично болни.
Вестникът цитира финансовия министър Орешарски: "Няма пари за намаляване на осигуровките". Резултатите от изпълнението на бюджета за първото полугодие показвали, че няма чак толкова пари, които да осигурят намаляване на осигурителната тежест. А дори да има, към това трябва да се пристъпи след приемане на компенсиращи мерки, за да не се продъни бюджетът, казал от парламентарната трибуна министърът.
За първите 6 месеца в хазната влезли 18,5% повече приходи от същия период на миналата година, което е най-доброто постижение за последните години. Преизпълнението обаче било скромно - само 2,4%.
"Критично към местната власт", е озаглавен коментар в "Капитал" на данните от представително проучване на "Алфа РИСЪРЧ". Посочват се няколко фактора, които ще определят изхода от кметската надпревара.
Първо, нивото на удовлетвореност от настоящия кмет, което би дало потенциал за преизбиране на добре работещи кметове. Второ, противопоставяне на политически срещу неполитически кандидатури. Трето, участието в изборите на нови политически субекти - ГЕРБ и "Атака" и четвърто, консолидацията на местни бизнес формирования.
В момента най-силна обществена подкрепа имат необвързани с политическа партия или местния бизнес кандидати - 53%. Като много важни оценяват местните избори 84% от българите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!