Ф естивал на българското кино беше открит снощи за шести пореден път в Ню Йорк.
Негов основател и директор е актрисата Жана Караиванова, която от години живее в САЩ.
Тази година приветствие към събралите се в пълната зала на Скандинавския културен център в в Манхатън отправи президентът Георги Първанов.
"Убеден съм, че дългият път на родните филми до нюйоркския фестивален екран ще се превърне в празник на българското кино от другата страна на океана", се казва в приветствието, прочетено от посланика във Вашингтон Елена Поптодорова.
Президентът Първанов изразява убеждението си, че фестивалът заема достойно място в културния живот на българите в САЩ и допринася за популяризирането на националната ни култура в чужбина.
Алън Леви, собственик на компанията "Тишмън интернешънъл", която е генерален спонсор на тазгодишното издание заяви: "Ние сме много горди да бъдем част от фестивала, от културния обмен между България и Америка".
Фестивалът, който ще продължи до 19 април, включва 17 игрални и документални ленти, произведени в периода 2005-2007 г. Специални гости са режисьорите Рангел Вълчанов и Иглика Трифонова, актрисите Йоана Буковска, Стефания Колева и Ани Вълчанова, критикът
Геновева Димитрова и продуцентът и директор на София Филм Фест Стефан Китанов.
"Честно казано, страшно се развълнувах, защото, от една страна, имаме пълна зала с празнично облечени хора, които са дошли да гледат българско кино, и в същото време, излизайки от киносалона, стъпваш на култови места в Ню Йорк", каза за БТА режисьорът Иглика Трифонова.
Тя допълни, че този факт я изпълва с оптимизъм за съдбата на българското филмово изкуство и за нуждата от него. "Видях пълна зала с млади и доста от тях очевидно успели хора, дошли с вълнение и трепет, притеснени дали ще има билети за всички, очевидно с нужда от изкуство, дошло от собствените им корени," каза тя.
За първи път тази година фестивалът включва международен елемент - в съпътстващата му програма ще бъдат показани шест късометражни филма от Гърция, Румъния, Турция и Хърватия. Ще се състои и дискусия между филмови критици, публика и създатели, под наслов "Кинодиалози Изток-Запад".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!