Нефт от огромния разлив в Мексиканския залив вече е достигнал бреговете на американския щат Луизиана, предаде Асошиейтед прес.
Дълги, тънки ивици нефт се наслагват по протежението на крабрежието, застрашавайки местната екосистема, включваща редки видове птици и морски видове.
Части от нефтеното петно вече са стигнали и до устието на р. Мисисипи.
Губернаторът на Луизиана Боби Джиндал поиска от министерството на отбраната да отпусне средства за мобилизиране на шест хиляди служители от Националната гвардия за почистване на замърсяването.
Районът е застрашен от колосално екологично бедствие,
отбелязва ИТАР-ТАСС.
За предотвратяването му вече са мобилизирани над 70 плавателни съда, десетки самолети и хеликоптери, и няколко хиляди граждански и военни специалисти.
Очаква се разходите за световните застрахователни компании, свързани с петролния разлив в Мексиканския залив, да достигнат 1,5 млрд. долара, съобщи компанията "Трансатлантик Холдингс" (TransRe.com), която е част от най-голямата американска застрахователна група "Американ интернешънъл груп".
Анализатори от американската банка "Джей Пи Морган" (JPMorgan.com) от своя страна оцениха разходите за застрахователния бизнес на 1,6 млрд. долара.
В тези суми обаче не са включени разходите от щетите, които се очакват по американското крайбрежие. Специалистите не изключват екологичната катастрофа да засегне три щата.
Губернаторът Луизиана Боби Джиндал вече обяви бедствено положение.
Президентът Барак Обама заяви, че "Бритиш петролиъм" (BP.com) носи отговорността за разходите по почистването на петролния разлив, но подчерта, че кабинетът му използва всички налични ресурси, за да се справи с кризата.
Дейвид Хейс, високопоставен представител от министерството на вътрешните работи,
определи аварията като катастрофа от национално значение
Пред репортери в Белия дом той заяви, че правителството ще окаже възможно най-силен натиск върху "Бритиш петролиъм" да спре разлива и да почисти петното.
По неговите думи инсталацията на нов клапан за спиране на разлива ще отнеме не по-малко от 90 дни. Според Хейс не е изключено правителството да замрази сондажите в дълбоководните петролни кладенци, докато компаниите не докажат, че могат да контролират нефтените разливи.
По данни на правителството на ден в океана изтичат 5000 барела петрол от подводния кладенец в резултат на експлозията, която потопи нефтената платформа "Дийпуотър хърайзън" миналата седмица.
Прессекретарят на Белия дом Робърт Гибс заяви, че причината за аварията, която засега остава неизяснена, може да повлияе върху решението на правителството за това кои райони да отвори за бъдещи сондажи, посочва Асошиейтед прес.
Говорителят каза обаче, че остава ангажиран с процеса, който може да позволи сондажите в региони, които в момента са под забрана.
По думите на Керъл Браунър, съветник в Белия дом, този въпрос "очевидно ще бъде част от дебатите" за климатичните промени.
Вашингтон предложи да разшири разработването на находищата на газ и нефт в континенталния шелф и се надява, че така ще привлече републикански гласове в полза на закона за климата, посочва АП.
Федералните власти обявиха, че
започват проверки на всички нефтени платформи в Мексиканския залив
Основният приоритет на Вашингтон на този етап е да окаже подкрепа на "Бритиш петролиъм" да използва всички средства, включително контролирани палежи и химикали, за да се бори с разрастването на нефтеното петно, заявиха представители в Белия дом.
Американският флот изпрати оборудване за почистването на разлива. Това вероятно е само началото от по-голяма операция на Пентагона в помощ на усилията за справяне с екологичната катастрофа, посочва АП.
Говорител на флота съобщи, че 66 000 фута плаващи баражи и почистващи съоръжения са на път за военноморската база "Гълфпорт", Мисисипи.
Военната база "Пенакола" във Флорида ще се използва като площадка за екипировката, използвана от подизпълнителите на бреговата охрана.
Белият дом предупреди Пентагона да има готовност да окаже допълнителна помощ.
Обама обсъди ситуацията с губернаторите на пет щата по крайбрежието на Мексиканския залив. Майкъл Соул, директор на Департамента за околната среда на Флорида, заяви, че правителството води тежка битка и е прекалено рано да се каже каква помощ може да окаже на Флорида.
"Мина едва една седмица. Ще минат два или три месеца преди да успят да спрат разлива", каза той.
Аварията напомня друг инцидент край бреговете на Аляска през 1989 г., когато танкерът "Ексон Валдес" заседна в плитчини, в резултат на което в корпуса на кораба се отвори пробойна и в океана изтекоха 50 000 тона нефт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!