П ротестите на различни местни структури срещу назначаването на областни управители от ДПС в райони, където движението няма силно влияние, са безспорната първа новина за повечето издания.
От първа страница "Дневник" нарича процеса "мексиканска вълна срещу ДПС", а в редакционен анализ го оценява като потвърждение на прогнозата, че новото правителство ще работи трудно.
Според изданието протестите показват, че политиците повече трябва да се съобразяват с мнението на избирателите: "Това предполага доста по-различен подход от всичко, на което са навикнали българските политици - отказ от силови решения, сдържане на партийния егоизъм в приемливи размери и способност да се погледне отвъд границите на мандата".
Според в."Сега" проблемите тръгват от противоречието на какъв принцип да се посочват областните - за места, където съответната партия има малко депутати, каквото е предпочитанието на ДПС, или където има силно влияние.
"Пазарджик вика Сергей в църквата в Батак, ако сложи областен от ДПС" пише "24 часа".
Още по-категорични са оценките на "Монитор" и "Новинар". "Република България отхвърля ДПС" е заглавието на "Монитор", "Всички срещу валиите на ДПС" - на "Новинар".
В."Сега" обединява коментара за областните от ДПС и за парламентарните комисии в карикатура, на която лидерът на ДПС Ахмед Доган чука на вратата на Волен Сидеров, чиято партия "Атака" оглавява комисията по етика, с оплакването "обиждат ме на валия".
Всички вестници подчертават абсурдите, които са се получили при разпределянето на депутатите в комисии. "Спортистка ще следи правната материя, филоложка - енергийната" е обобщението на "Монитор", който пише, че Весела Лечева се оказва в правната комисия, а съпартиецът й от БСП и изявен юрист Александър Арабаджиев е в транспортната.
Вестникът обръща внимание и на големия брой хора, които се оказват на началнически постове в парламента - 145 според сметките на изданието от общо 240 депутати. "Монитор" цитира за пример, че БСП е посочила десетима заместници за шефа на парламентарната си група.
Вместо с областните управители или с постовете в парламентарните комисии "24 часа" посвещава обширен редакционен анализ на заместник-министрите и нарича схемата за назначаването им по квотен принцип в коалицията "сбъркана".
Според изданието тя проваля възможността да се изберат най-подходящите кандидати. Така вместо експерти, които да вършат работата, "на заместническите постове се поставят хора със заслуги към партията, за които не са достигнали министерски кресла", пише "24 часа".
В друга статия вестникът обяснява забавянето на всичките назначения с някои неприемливи имена, които блокират процедурата, като подчертава, че сред кандидатите има "очевидно корумпирани".
Относително малко са анализите за новия НПК, който се очаква днес да бъде гласуван в парламента. "24 часа" пише по този повод, че се търсят три хиляди прокурори . "Труд" подчертава, че най-спорен момент се оказва идеята един прокурор да наблюдава делото от начало до край.
Освен с малкото на брой прокурори, изданието обяснява съпротивата срещу нея и с факта, че тогава той вече ще носи лична отговорност. "Началниците в прокуратурата май са повече от редовите обвинители, но не стъпват в зала", пише още "Труд".
Според "Сега" идеята за нов НПК се превръща в опасна заблуда, защото истинската цел на политическите сили с него е всъщност да запазят статуквото в съдебната практика.
Вестникът нарича "лицемерие" изобщо шума около приемането на нов НПК като подчертава, че Европейската комисия не настоява за това, а за бърз и ефективен наказателен процес, какъвто новият проект няма да гарантира.
"Твърде опасно е за всяка държава да приема закони, които да служат само като сигнали, насочени например към Европейската комисия. Законите трябва да служат за трайно уреждане на обществените отношения и за справедлив ред, а не за морзова азбука или фойерверки", пише още в."Сега".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!