Ю ристката Снежана Начева, професор по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски", е новият председател на Централната избирателна комисия (ЦИК), която трябва да организира вота за президент и вицепрезидент на 22 октомври.
С гласовете на управляващото мнозинство Народното събрание избра и останалите членове. За зам.-председатели бяха определени Александър Петров, Бисер Троянов и Хараламби Анчев.
Секретар на ЦИК ще бъде Мустафа Карадайъ, а в състава й влизат още: Ралица Негенцова, Цветана Чуклева, Иван Давидов, Наташа Тачева, Румен Еленски, Румяна Стоева, Светла Димитрова, Димитър Радев, Иван Минев, Мина Топузова, Емил Пенков, Сабрие Георгиева, Ивелина Георгиева, Иларион Иларионов, Елена Маркова и Антон Сираков.
Проекторешението за избирането на комисията беше внесено от Атанас Мерджанов (Коалиция за България), Анелия Мингова (НДСВ) и Лютви Местан (ДПС).
Подкрепиха го 142-ма депутати, четирима бяха против, а петима се въздържаха. Преди гласуването повечето представители на опозицията, с изключение на БНС и някои независими, напуснаха пленарната зала след спор за разпределението на местата в ЦИК.
Лидерът на ДСБ Иван Костов обвини мнозинството, че извършва груба манипулация. Според него БСП и ДПС ще имат един кандидат за президент - Георги Първанов, и 12 представители в ЦИК: осем от БСП, трима от ДПС и т.нар. "независим кандидат за председател". Това е недопустимо, категоричен бе той.
Трите партии в управляващата коалиция си разпределиха местата по познатия квотен принцип 8:5:3, а на четирите опозиционни парламентарни групи оставиха възможност да направят само по едно предложение.
Левицата и ДПС получиха председател и секретар - и двата поста, които легитимират с подписа си решенията на комисията, - а това също предизвика недоволството на опозицията.
Тя настояваше да се избере един от нейните варианти - да имат петима представители плюс секретар или шестима членове на ЦИК.
Лютви Местан от ДПС изчисли, че опозицията се полагат 5,31 членове на ЦИК, т.е. пет. Той обаче поиска "достатъчно солидни политически аргументи, които да ни позволят да погледнем на тези четири партии, представляващи опозицията в 40-ото Народно събрание, като на единно политическо тяло".
Ако Петър Стоянов, Иван Костов, Волен Сидеров и Анастасия Мозер се споразумеят да образуват единна парламентарна група на българската опозиция автоматично ще оттеглим предложението за това съотношение на представителството в ЦИК и аз ще пледирам тя да има петима представители, а защо не и шест, коментира зам.-председателят на ДПС.
Любен Дилов-син от "Гергьовден" предупреди, че ако предложеният състав бъде приет, те ще сезират Конституционния съд и това може да доведе до отлагане на изборите.
Прави впечатление, че една от най-известните личности в ЦИК през последните 15 години - математикът и политически анализатор Михаил Константинов, предложен в състава за парламентарните избори миналата година от ДСБ, този път не намери място сред членовете й.
Вчера той коментира пред БНР: "Нашите политици не успяха да разберат, че избори се печелят с гласове, а не с квоти в избирателните комисии. Поради това вече за 15-а или 16-а година наблюдаваме една и съща разправия с тия квоти в комисиите, която е доста смешна разправия, но така или иначе тя е факт."
Дълги години несменяем председател на ЦИК беше уважаваната юристка Лена Джелепова, която беше от БСП, припомни той и добави: "Когато цялата власт беше вдясно, в периода 1997-2001 г., ОДС остави председателят на ЦИК да бъде представител на БСП..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!