0
Ко о цяло водата изобилства на планетата. Едва минимална част от нея обаче се консумира от човека. Освен това скъпоценната течност е много неравностойно разпределена в отделните кътчета на Земята, отбелязва РФИ-България. До такава степен, че в наши дни средно по един на трима души няма достъп до питейна вода. В Европа, за някои страни, очакващи да бъдат приети в ЕС, питейната вода е изключително сериозен проблем.

Такъв е случаят с Кипър. Повече от 30 години кипърските граждани не могат да използват подземните води, нито за пиене, нито за напояване. Залежите или са изчерпани, или са се смесили с морските води. Затова се наложила бърза намеса на власите, за да се избегне утежняване на ситуацията. Положението се влошило и поради разделянето на острова на гръцка и турска част през 1974 г. Само до преди пет години Кипър живееше с по-малко от 500 кубически метра вода на глава от населението на година.

Това е и абсолютния праг на недостига на вода, според международните експерти. Днес животът леко се е подобрил, но само в гръцката част на острова. Въпреки това страхът от липсата на вода остава. Наташа, която е родом от Никозия, си спомня: "Когато бях 15-16 годишна, имахме питейна вода само в понеделник, сряда или петък, в зависимост от квартала. Винаги имаше резервоари с вода, най-често на покривите. Днес проблемът е решен, но всички си останахме предпазливи по отношение на водата".

От другата страна на демаркационната линия положението е коренно различно. За жителите на турската част на Кипър водата е истинска рядкост. Шатай е кипърски турчин, който живее в северна Никозия. Той споделя: "Имаме вода само два пъти седмично по четири часа дневно. Това прави общо осем часа на седмица. През останалото време всеки се оправя както може. Отделните семейства си осигуряват лични резерви и се опитват да правят икономии. Най-трудно е през лятото".

Как е решен проблемът с водата при гърците в Кипър? Властите забраняват на земеделските производители да напояват с питейна вода. За нуждите им са построени две пречиствателни станции за извличане на солта от морската вода. Още по-впечатляващо е, че същата "преобразена" морска вода се доставя във всички южни градове от острова. Тази система за пречистване на водата, се използва за първи път в Европа. Може би разковничето за успеха се дължи и на приватизирането на индустрията за производство на питейна вода.

В турската част на Кипър се говори за доставянето на вода от Турция, но решението може да бъде само временно. Гражданите на тази част на острова възлагат големи надежди на присъединяването си към ЕС за подобряването на условията им на живот. Друга положителна стъпка в тази посока са контактите между турските и гръцките власти и общите им проекти, които в подходящ момент ще видят бял свят.

Британският климат не се слави с голяма суша. Въпреки това в някои райони на кралството от години има жестока липса на вода. В продължение на цели две години - от 1996 до 1998 г., земеделците в Брайтън, Саут Хемптън и още десетина южни градове не са имали право да поливат насажденията си заради недостатъчните количества вода. Забраната се простира и по-далеч - забранена е била смяната на водата в басейните, измиването на автомобилите, пускането на фонтаните. Причината за неудобствата се крие в несъвършенствата на системата за съхранение и разпространение на водата.

Ценната течност бяга, в буквалния смисъл на думата. Само в Йоркшир повече от 450 млн. литра вода се губят всеки ден в природата заради изтичане от системите. Всичко започва от приватизирането на компаниите доставчици на вода по времето на Маргарет Тачър. Тогава са освободени голяма част от работещите в системата. Поради неподдържане се появяват технически проблеми. Но веднъж решен един теч, много скоро се появява друг. Макар положението леко да се е подобрило през последната година, все още няма глобален подход към проблема.

Вода за всички. Под този лозунг хиляди испанци се стекоха във Валенсия през март, за да поискат от правителството най-накрая да изработи план за контрола над водата. Националният хидро план всъщност е доста амбициозен. Той предвижда пренасочването на водите от северните провинции към южните, страдащи от хронична нужда от вода. Работата по проекта може да се сравни със строителните работи при пирамидите. Копаят се гигантски канали между различните реки, градят се заграждения, цели селища потъват под водата.

Но още от приемането си през 2001 г., планът не спира да предизвиква разгорещени спорове. Неговите привърженици изтъкват солидарността между испанските провинции, а противниците - потъпкването на грижата за околната среда, което този план прави по разрушителен начин. Има и такива, които смятат, че използването на природните водни ресурси е въпрос на култура. Други определят плана като най-големият екологичен атентат в историята на човечеството. Те предупреждават, че проблемът не е само в Испания, а пред подобен риск са изправени също Италия, Гърция и изобщо Средиземноморското крайбрежие.

В България 10 язовира са предназначени само за водоснабдяване, но това не решава проблема с недостига на питейна вода в много райони на страната. Дори в Девин, място известно с минералните си извори, през лятото жителите страдат от липсата на обикновена чешмяна вода, необходима за домакинствата им. Еколозите обясняват причините за липсата на вода с масовото изсичане на гори години наред, особено по поречието на реките и с унищожаването на зелените защитни пояси.

Погледнат в цифри проблемът изглежда така - 60 на сто от селищата в България имат нарушено водоснабдяване, а на воден режим са 1380. Това ни най-малко не смущава всички онези, които продължават да използват питейната вода за поливане, миене на коли, пране на килими. Дори и с повишаване на цената на водата, българите трудно разбират, че тя е достатъчно скъпа и ценна, за да бъде пиляна.

В градски условия обаче основната причина за пилеенето на водата са течовете. Много от тях са скрити под земята, други се намират под натоварени улици. Така загубите на вода за пиене възлизат на 52,77%от общото количество, което се подава. Съществуващата водопреносна система се нуждае от подмяна не само заради загубите, но и заради качеството на водата. В град като София програмата на "Софийска вода" за намаляване на разхищенията все още не дава резултат. Софиянци предпочитат да пият минерална вода, вместо тази от водопровода.

Заради снижените показатели на качество на питейната вода потреблението на минерални води в цялата страна е скочило с 4% в сравнение с миналата година. В градове като София присъствието на минералната вода има своя исторически и културен аспект, но има селища, където тя просто липсва. 3 на сто от българите трябва да разчитат на бутилираните минерални води в райони, където в централното водоснабдяване тече вода с повишено нитратно съдържание или във водата има съдържание на манган заради намиращите там мини. В 60,3 на сто питейната вода от водоизточниците са подава без пречистване, а само се обеззарява с хлор.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 10 минути

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 30 минути

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Сеул: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейни войски

Свят Преди 1 час

Това обяви високопоставен южнокорейски представител

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Ч.Р.Д, Скарлет! Чаровната актриса навършва 40 години днес

Любопитно Преди 1 час

Най-касовата актриса на всички времена празнува юбилея си заедно със своя брат близнак

<p>Русия принуждавала украинци да даряват кръв</p>

Русия принуждавала украинци на даряват кръв за руски войници

Свят Преди 1 час

Това се случвало в окупираните от руската армия територии

,

Защо астронавтите остаряват по-бързо в Космоса

Любопитно Преди 1 час

При липса на гравитация телесните течности, като кръв и лимфа, се изместват към главата

<p>Орбан покани Нетаняху, обеща да не го арестува</p>

Орбан към Нетаняху: Заповедта за арест на МНС няма да бъде изпълнена

Свят Преди 1 час

Измежду страните от ЕС Унгария и Чехия решително подкрепят Израел

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

Борисов категоричен: Няма да оттегля кандидатурата на Рая Назарян

България Преди 1 час

Той отговори на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ, която посочи, че първата политическа сила не е направила нищо досега, за да сформира мнозинство

Тувалу

Правителството на Тувалу прави дигитално копие на страната

Свят Преди 1 час

Изправени пред такава екзистенциална заплаха, какво бихте направили?

Голям клон се стовари върху кола на прохода „Петрохан”

Голям клон се стовари върху кола на прохода „Петрохан”

България Преди 1 час

Шофьорът на автомобила не е пострадал

<p>Китай включва България в програмата си за безвизов достъп</p>

Китай включва България, Япония и други страни в програмата си за безвизов достъп

Свят Преди 2 часа

Основната цел е да бъдат стимулирани туризмът и търговията

<p>Това са кандидатите за президент на Румъния (СНИМКИ)</p>

Това са кандидатите за президент на Румъния

Свят Преди 2 часа

Тази неделя румънците от страната и чужбина ще гласуват на първия тур на президентските избори

По искане на Европрокуратурата: Обиски в четири български града

По искане на Европрокуратурата: Обиски в четири български града

България Преди 2 часа

Те са били в Бургас, Петрич, Рила и София

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

България Преди 2 часа

Срещата ще бъде за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента