"ГЕРБ - втора сила след столетницата", отбелязва "Труд". Това показват огласени вчера данни от социологически проучвания на НЦИОМ и "Медиана" за май.
Според центъра соцпартията е предпочитана от 18-20% от избирателите, следва я сдружението на Бойко Борисов - с 12-13%. Ако изборите бяха днес, за БСП ще гласуват 19,3%, а за ГЕРБ - 12,7%, сочат данните на "Медиана".
Проучванията на НЦИОМ отреждат трето място на "Атака" с 8-9%, докато според "Медиана" политическата сила е спаднала до шеста позиция.
Относно президентския вот данните сочат, че българите са раздвоени в очакванията си. 40% искат да видят на "Дондуков" 2 сегашния президент Георги Първанов.
Други 40% искат нов, но Първанов засега остава най-предпочитаният кандидат за държавен глава.
"Труд" коментира данните от изследването на "Медиана" под заглавие "На избори ГЕРБ по петите на БСП". Какво може да се случи до есента: "Това, което ще наблюдаваме, е внимателен политически танц, опити за създаване на дясноцентристко мнозинство и действия на БСП това да не се случи.
Борисов ще изпълнява ролята на мечката, която всички ще чешат по козината в старанието си да я опитомят. Или поне с надежтата, че ще стъпи накриво и от мечка ще се превърне в слон (в стъкларски магазин).
Най-големите губещи от това са естествено "Атака" и ДСБ, които вече няма да могат да се декларират като "единствената реална опозиция и естествено съсредоточие на разочарованите избиратели."
"Стандарт" се спира по-обстойно върху изследването на НЦИОМ - "Атака" се свива, ГЕРБ расте". Отчита се, че Георги Първанов и най-харесван за президент, но започва да губи позиции сред своите.
Вторият - Бойко Борисов, също се е лишил от 2-3% поддържници, но вече е по-добре възприеман сред елитните прослойки.
"Симеон не дава да се пипа коалицията", съобщава още "Труд". Коалицията не е създадена за две години, а за пълен мандат, заяви вчера лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски, попитан дали предвижда разпадане на кабинета.
По повод очаквания негативен доклад на Еврокомисията експремиерът заяви, че не е песимист.
"Членове на ВСС са съмнително почтени" е мнението на Нели Куцкова, председателка на Съюза на съдиите. В интервю за "Труд" тя казва:
"Години наред политиците се държаха така, сякаш съдебната система не е част от държавата, а някаква пречка за по-добър живот на гражданите. Едва напоследък се наблюдава някакво отрезвяване и осъзнаване, че съдебната власт е участник в решаването на проблемите.
В крайна сметка се оказва, че българският съд съвсем не е толкова бавен и тромав, колкото години наред се внушаваше и на българското общество, и на чуждестранните експерти."
"Недоносените социални идеи на Масларова" анализира "Монитор". Обръща се внимание, че преди да предложи минималната пенсия да стане 90 лв., министърката е трябвало да помисли, че така се свива разликата между тези, които са получавали по-големи заплати и са внасяли съответните осигуровки, имат по-високо образование и взимат около 200 лв.
Чрез повишаване само на ниските пенсии се демотивират и сегашните работници да се осигуряват на заплатите, които реално получават.
Критикува се и идеята държавата да плаща 35% от осигуровките, толкова да
са за сметка на работодателите и останалите 30% - от работниците. При тази схема най-много ще спечелят работодателите и бизнеса, но не и трудещите се.
"Отварят досиетата" е лаконичното заглавие в "Труд". Първите разсекретени документи от архива на МВР ще бъдат показани на журналисти в понеделник. Достъп до досиетата ще бъде даден в читалнята на дирекция "Информация и архив" на вътрешното министерство.
Отварят шест служебни фонда с над 3000 архивни единици. Сред тях са доклади и справки на бившата Държавна сигурност, рапорти и актове на УБО за имуществото на бивши царски дворци.
"Мразя всяка риторика - и националистическата, и европейската" е позицията на един от най-успешните съвременни български писатели Алек Попов в интервю пред "Сега". Той отговаря и на въпроса дали през ХХ век писателството е приключение.
"Винаги е било. То си е като търсенето на съкровище - понякога се луташ
- ще го откриеш, или не. Поне за мен е така и ако някога установя, че се отегчавам или не ми е забавно, ще се откажа.
Изисква се обаче усилие, за да поддържаш този дух в себе си. Трябва постоянно да си нащрек и тогава си способен да видиш неща, които другите не могат да уловят. Тогава ти хрумват интересни идеи. Да, писателството е приключение."
"Монитор" публикува обширно интервю с примата на българската попмузика Лили Иванова, озаглавено "Някои хора все гледат да се качат на раменете ми за слава". За пламъка в себе си тя споделя:
"Пламъка не го съхранявам, той просто гори. Освен това, аз никога не се чувствам самотна. Самотен е глупакът!"
Своите професионални приятелства певицата определя така: "Няма вечно
приятелство, има вечни интереси. Особено към мен."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!