"Индипендънт" вече обяви снимките за неподправени и истински. На страниците на "Сънди телеграф" бивш офицер от специалните части нарича поведението на британските войници, измъчвали иракски затворник, "варварско и идиотско".
"Мейл он сънди" обаче пита дали снимките са достоверни и не е ли възможно те са подправени с определена цел. Вестникът се позовава на съмнения относно някои подробности във фотографиите. Според "Мейл" по иракския пленник не се виждат следи от мъчения или кръв и всяка от заснетите сцени изглежда прекалено статична, за да е истинска.
Уилям Хейг пише в "Нюз ъв дъ уърлд", че е грешка да се бърза с изводите и реакциите по повод публикуваните кадри. "Нека не позволяваме греховете на неколцина да опетнят подвизите на толкова много герои", съветва вестникът.
Безспорно другата важна тема е разширяването на ЕС, което от 1 май вече е официален факт. В редакционна статия "Таймс" предлага балансиран анализ на състоящия се вече от 25 държави Европейски съюз. Според вестника има "важни причини за положително отношение към разширяването, но министрите са провокирали съмнения в обществеността на Острова, като са се справили така нескопосано с дебата за имиграцията".
В специален раздел, посветен на първомайското събитие, вестникът пише: "Сега вече Източна Европа знае, че съветската зима е свършила". Според автора на статията в "Таймс" новите членки на ЕС виждат в него гаранция за свободата си.
"Сънди телеграф" също посвещава централна страница и място на новия Европейски съюз и пише: "В петък в полунощ 10 европейски държави влязоха в ЕС. До 1 ч. в съботната нощ в Дувър пристигнаха първите автобуси с радостни източноевропейци".
Авторката на статията цитира източноевропейските гости, които, както се разбира от репортажа й, са латвийци: "В Латвия образованието струва много скъпо. Във Великобритания мога да спечеля бързо много пари", казва един от интервюираните пътници.
Друг от новопристигналите в Дувър латвийски младежи подчертава, че у дома си живее в каравана с още четирима души и се надява сега, когато вече е във Великобритания, да яде много хляб и наденици, както британците.
В противоположна посока е статията на "Обзървър", която авторката Анушка Астана озаглавява "А какво ще стане, ако Великобритания отвори врати и никой не влезе?" Тя съобщава, че е изпратила на летището в една от новите европейски членки първия полет за Великобритания след официалното влизане на 10-те нови страни в ЕС и очакваният порой от имигранти според нея е по-скоро тънка струйка.
От Братислава авторката съобщава, че не е успяла да открие доказателства в потвърждение на излезлите в Западна Европа вестникарски предупреждения, че всички билети за еднопосочни полети на Запад от новите членки отдавна са продадени и че цели цигански селища се готвят да емигрират във Великобритания.
След проведена анкета в Братислава Анушка Астана установила, че няма увеличение в продажбите на еднопосочни билети и много туристически агенции не са направили дори и една резервация за роми.
Вестникът цитира и думите на словашка журналистка, която казва: "Ние знаем много повече за Западна Европа, отколкото нейните жители знаят за нас. Защо биха се втурнали словаците да живеят във Великобритания? Та там не бих могла да излизам сама след 23 ч. Тук, при нас, е безопасно. В Лондон може и да се печели повече, но и животът там е много по-скъп. Признак на невежество е да се допуска, че всеки иска да живее във Великобритания", подчертава словашката журналистка Мартина Нижка на страниците на "Обзървър".
"Сънди телеграф" също насочва поглед към новите членки на съюза и по-точно към една от тях - Чехия. На страниците си за европейски теми вестникът пише за "Неприятен шок за чешките производители на сирене". "Сънди телеграф" припомня за излъчено по радио Би Би Си предаване и обяснява какво е привлякло вниманието на слушателите.
В интервю за програмата чешки производител на сирене и други млечни продукти обяснява, че една от изгодите на присъединяването на страната му към ЕС е, че той сега трябва да осигури възможност на девет инспектори да наблюдават неговите шестима служители по време на трудовия процес в неговата мандра. След тържествата поне са отворили работа на шивашките предприятия, за да изработят сини флагове със златни звезди, новите членки на ЕС с изненада установяват, че не всичко в големия клуб тече по мед и масло.
Само в Чехия 586 хранителни предприятия трябваше да затворят врати, защото не могат да смогнат да изпълнят потопа от правила и хигиенни разпоредби на Брюксел. Вестникът отбелязва и тревогата на кипърските земеделци и рибари, които научават, че сега ще бъдат наблюдавани от спътник, за да се гарантира, че не прибягват към измами относно субсидиите за маслинопроизводство или местата си за риболов.
Вестникът отбелязва и промъкващите се съмнения, че новоприетите държави влизат в клуба като "втора ръка" членки. "Те трябва да изпълнят правила, изброени в 97 000 страници и да започнат да внасят своята лепта в европейския бюджет, но техните граждани нямат право да работят в повечето страни от ЕС и ще получават едва 1/4 от субсидиите, давани на западните фермери, които сега са техни конкуренти", пише "Телеграф".
"Сънди телеграф" открива и друг повод, за да насочи поглед към новодошлите в Брюкселския клуб - инвестициите, но бърза да добави, че въпреки широките възможности и "старата" Европа има какво да предложи на вложителите.
"Таймс" обръща поглед към новоприетите европейски членки в раздела си за отдих и ваканционни почивки. Вестникът призовава читателите си, ако искат да почиват приятно и със стил, да се насочат към Балтика.
В икономическите си анализи "Индипендънт" обръща внимание на Полша като на ключова страна, от която зависи дали разширяването ще има очаквания икономически ефект. "Досега акцентът бе как Западът ще трансформира новодошлите членки на ЕС. Но може би не в това е същината на въпроса", пише вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!