Н е всичко, което Пхенян съобщава, трябва да се взема насериозно. Севернокорейският режим редовно заплашва, че ще потопи в море от пламъци омразната Южна Корея, без обаче нито един севернокорейски войник да си подаде носа извън казармата, пише германският в. "Тагесшпигел".
Но онзи ден КНДР обяви намерението си да извърши ядрен опит и макар че режимът на Ким Чен Ир вече е отправил многобройни заплахи, този път положението изглежда е сериозно.
Експертите не се съмняват, че севернокорейските военни имат достатъчно технически знания и плутоний, за да извършат подземен ядрен опит. Повечето наблюдатели, сред които и тайните служби на САЩ, смятат, че КНДР разполага с материал за четири, а дори и за шест атомни бомби.
През последните месеци непрекъснато се появяват индикации за предстоящия ядрен опит. Ако заплахата на Ким Чен Ир стане реалност, сигурността не само в Азия ще бъде застрашена.
Една важна част от световната икономика (Япония, Южна Корея и Китай) се намира в траекторията на изстрела на Ким. С ракетите с голям обсег като "Таеподон-2", които все още се разработват, КНДР би могла някога да нападне дори и САЩ.
Северна Корея като ядрена сила едва ли би могла да бъде контролирана, а това ще изложи на опасност световния мир. КНДР е най-изолираната държава в света.
Комунистическият режим би могъл да продава атомните бомби на други терористични режими, но и в самата страна бомбите не са на сигурно място, особено ако има изненадваща смяна на властта.
Дори и ако Пхенян не изпълни заканата си и не извърши ядрен опит, щетите за дипломацията са големи. От 2002 г. севернокорейският лидер Ким Чен Ир предизвиква ескалация на напрежението.
Първо той изгони инспекторите на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) и обяви, че страната му се оттегля от Договора за неразпространение на ядреното оръжие.
Ким пренебрегна предупрежденията на Вашингтон и усилята за посредничество на Китай. По-късно изстреля пробно ракети, а миналата година обяви страната си официално за ядрена сила.
Колкото и налудничево да звучи, целта на тази политика е сближаване със САЩ. С тези заплахи Ким се опитва да принуди Вашингтон да седне на масата за преговори.
Той настоява за вдигане на санкциите, за отпускане на икономическа помощ и най-важното - за гаранция за съществуването на режима му.
Големият страх на севернокорейския лидер е, че рано или късно САЩ ще се опитат със сила да свалят режима в Пхенян. Тази политика обаче не се увенча с успех, а преди няколко месеца САЩ дори наложиха по-строги санкции.
Съобщението от вторник бе студен душ за последния севернокорейски съюзник - Китай. Пекин се опитваше да бъде неутрален посредник в конфликта за севернокорейската ядрена програма.
Докато Пхенян показваше готовност да преговаря, Китай пречеше на санкциите в Съвета за сигурност на ООН.
След заплахата с ядрен опит Ким не може да се осланя на симпатиите на
китайските ръководители, заключава "Тагесшпигел".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!