Д вете камари на френския парламент подкрепиха предложенията на президента Никола Саркози да бъдат променени почти половината от членовете на конституцията, предаде Франс прес.
За да се произнесат по исканите от президента реформи двете камари заседаваха заедно във Версайския дворец.
В конгреса трябваше да участват 906 депутати (576 от долната камара и 330 от горната). Във вота участваха обаче 905 депутати. Действителните бюлетини бяха 896. Останалите бяха или непопълнени, или недействителни и не бяха взети предвид.
Реформите бяха подкрепени с много крехко мнозинство от само един глас.
"За" бяха 539, "против" - 357. За да бъдат одобрени промените в основния закон, бе необходима подкрепата на минимум 538 депутати. Според Саркози те засилват правомощията на парламента. Според социалистическата опозиция - засилват правомощията на президента.
Една от важните промени е задължението на правителството да свика референдум за одобряване на всяко ново членство в ЕС.
Според мнозина това е тактиката на Саркози да държи Турция извън съюза, отбелязва ДПА. Според социологическите допитвания повечето французи са против приемането на Анкара в ЕС.
Саркози, който е на посещение Ирландия, приветства от Дъблин приетите по негово предложение промени на френската конституция.
Той подчерта, че печелят демокрацията и привържениците на напредъка, на промените и на модерното мислене във Франция.
Саркози отрече някога да е призовавал ирландците да организират нов референдум за Лисабонския договор.
Никога не съм казвал, че Ирландия трябва да насрочи нов референдум по въпроса, заяви френският държавен глава след среща с премиера на Ирландия Брайън Кауън.
Той допълни, че уважава резултата от референдума от 12 юни и подчерта, че приветства решението на останалите еврочленки да продължат с ратификационния процес въпреки ирландското "не" на Лисабонския договор.
Саркози допълни, че не е пристигнал в Ирландия, за да налага на ирландците решение за излизане от кризата.
Премиерът на Ирландия заяви, че сега властите трябва да обмислят как да разсеят опасенията и страховете на онези ирландци, които отхвърлиха Лисабонския договор, предаде ДПА.
Кауън съобщи, че със Саркози ще има още една среща по същия въпрос през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!