В исшият съвет на БСП (BSP.bg) подкрепи икономическата и социалната политика, която партията води в рамките на правителството на тройната коалиция. Това стана след 5-часови дебати с 83 гласа "за", само двама "против" и един "въздържал се".
Разширеното ръководство на соцпартията оцени като "неуместни" опитите на някои свои членове да подменят дебатите по икономическата и социална политика на БСП с "необосновани лични атаки и претенции".
На пленума на "Позитано" 20 не беше поискана оставката на министъра Румен Овчаров, както се заканиха по-рано през седмицата представители на новоучреденото ляво крило (BSP1891.org) заради разкритите корупционни схеми в икономиката и енергетиката.
В решението е записано, че Висшият съвет приема изводите и препоръките в документа за икономическата и социалната политика на БСП и възлага на представителите на партията в правителството да работят за реализирането й.
Възлага се и на Съвета по социално-икономическа политика към ръководството на БСП да обсъди и обобщи направените конкретни предложения и да ги внесе за утвърждаване в Изпълнителното бюро на партията.
Според премиера и лидер на партията Сергей Станишев във възможно най-кратки срокове членовете на ръководството трябва да декларират имуществото и доходите си. На днешния пленум той припомни, че има решение на Висшия съвет за създаване на имотен регистър.
Твърдя, че правителството и нашите представители във властта се стараят да водят политика на прозрачност, каза Станишев. Той отбеляза, че чува
твърдения и сходни с тях обвинения от 1996 г.,
които създават впечатление за партията и представителите й във властта като за хора, управляващи в свой интерес, а не в интерес на държавата.
Най-ужасното нещо е, когато се смесят реални факти, слухове и интерпретации и по този начин се лепва на цялата партия образ, който не отговаря на действителността, възмути се лидерът на БСП.
Той си задавал въпроса дали "са политически наивници хора, които правят това и в същото време декларират, че подкрепят президента Първанов за втори мандат", и наистина ли смятат, че това няма да се отрази негативно.
Защо това се прави точно сега, попита Станишев и допълни, че вероятно целта е да се снеме отговорността за досегашна политика, за бъдещи възможни грешки или да се вземат позиции в партиен план. По думите му на въпроса трябва да отговарят онези, които
раздават квалификации в медиите без достатъчно факти
Ако има достатъчно факти, които са реално потвърдени, аз, като лидер на БСП и премиер, съм готов да предприема решителни мерки по отношение на тези случаи, увери Станишев, но предупреди:
"Не съм готов да приема по отношение на наши другари квалификации, които висят във въздуха и се основават на компроматен тип материали."
Лидерът на БСП не споделя оценката, че правителството твърде много се занимава с ЕС, защото това не е външна, а вътрешна политика за България. Той посочи, че животът по ясни правила променя българското общество.
Според него съпротива оказват онези, които в продължение на 15 години са свикнали "да ловят риба в мътна вода".
Още догодина минималната работна заплата може да бъде увеличена на 200 лв., каза по-рано на заседанието Янаки Стоилов от лявото крило в партията. Той посочи, че за много от хората в страната увеличаването на доходите изостава от темпа на растеж в цените на тока и парното.
Според него трябва да се преосмисли датата 2009 г. за въвеждане на еврото. Смятам, че се нуждаем от социалноориентирана по европейските стандарти икономическа политика, каза Стоилов.
По думите му трябва да е ясно, че ЕС не е алиби за либерална политика, а напротив - за налагане на европейски социален модел.
Българският преход е придобил криминални измерения
и не е лесно за една-две години в управлението този модел да бъде преодолян, предупреди той. Корупцията у нас не е явление, съпътстващо икономическите процеси, а тяхна основна характеристика, изтъкна Стоилов.
Преди това зам.-председателят на БСП и министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров посочи, че през последните месеци има предприети конкретни стъпки за възстановяване доверието на избирателите.
Той отбеляза, че се предвижда всяка година увеличаване на работните заплати в бюджетната сфера с процента на растеж на БВП и инфлацията, осъвременяване на пенсиите по т.нар. "златно швейцарско правило", повишаване на минималния праг на необлагаемите доходи на 200 лв., увеличаване на минималната работна заплата до 180 лв.
Предлага се и нова политика за облагане на доходите на физическите лица и създаване на Сребърен фонд.
Политиката, която водехме, може да се характеризира като социално-либерална, каквато е и управлаващата тристранна коалиция, обясни Овчаров в доклада си за икономическата и социалната политика на БСП, озаглавен "Една година по-късно". Той отчете като основна придобивка за партията през отминалата година
"доверието, което извоювахме в България и извън страната"
По думите му БСП е възстановила доверието на българските и международните бизнес институции. Икономиката на страната се развива добре - дали е заради нас и дали е само заради нас е вторият въпрос, отбеляза той.
По думите му резултатите, които се отчитат след едногодишното управление, са най-добрите от социално-икономическа гледна точка за последните 15 години.
Брутният вътрешен продукт (БВП) за 2005 г. нарасна с 5,5%, а за първото тримесечие на тази година - с 5,6%. Прогнозите до края на годината са, че може да се очаква икономически ръст 5,8-5,9%.
Според Овчаров тези резултати водят до реална възможност БСП да реализира и част от своята социална програма. Доверието към кабинета у нас и в чужбина пък означавало инвестиции, работни места и ръст на доходите в страната.
По думите му чуждестранните инвестиции в България за 12-те месеца ще надхвърлят 2,4 млрд. лв., а за първото полугодие са 1,4 млрд., което също не се е случвало през последните 15 години.
Хората очакват да спрем кранчето на източване на държавата и ние ще го направим, увери още министърът. Според Овчаров част от публикациите срещу него са заради нарушени интереси.
И аз ги знам кои са тези интереси, понесъл съм отговорността
и знам, че ще има и още такива, но ми е обидно, когато клеветите и лъжите идват от уж мои другари, добави той и увери: "Не съм в този кабинет, заради собствените си амбиции, а съм в него, за да върша определена работа."
"Тогава, когато усетя, че тази работа не се върши както трябва или когато обективните резултати го показват, тогава сам ще подам оставка, няма да чакам такива като Илия Божинов да ми я поискат, но той и не посмя да го направи", добави той.
Като пример за прозрачна приватизация по времето на сегашния кабинет министърът на икономиката и енергетиката посочи, че само преди една година от "Балканкар 6-и септември" над 200 декара в широкия център на София са били продадени за 8 млн. лева, а една година по-късно около 100 декара също в широкия център от "Балканкар-Средец" са продадени за над 90 млн.
Във връзка с критики за намаляване на българското участие в петролопровода Бургас-Александруполис, той попита кое е по-добро за страната - 33% в нещо, което няма да стане, или 24% в нещо, което ще стане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!