С тарият исторически център на Букурещ е успял да се спаси от разрушителната стихия на Чаушеску, но не и от неумолимата сила на времето.
Много сгради, които са останали без собственици и без поддръжка след края на комунистическия режим, са застрашени от срутване, а павираните улици са в лошо състояние.
Официално историческият център е в ремонт от две години насам, но резултати почти не се забелязват. Най-видимото нещо е липсата на автомобили, за което бе взето решение преди две години.
Стефан Домитраску, главен архитект на трети район в Букурещ, разказва, че ремонтните работи, чийто бюджет възлиза на 9 млн. евро, се състоят в пълната рехабилитация на инфраструктурата, която не е била пипана през последните 80 г.
Става дума за водоснабдителната и електропреносната мрежа под земята. След тази първа фаза ще бъде подходено структурно. Много хора обаче твърдят, че не се вижда никакъв напредък.
Естествено, че не се вижда, казва Домитраску, защото в момента се работи по подземната инфраструктура. Малки роботи проверяват и работят по рехабилитацията на подземните пространства.
Жителите на Букурещ си спомнят, че до преди две години този квартал е бил изпълнен с много повече живот, а сега е запустял.
Илеана Царой си спомня, че този квартал бе почернял от хората буквално във всеки един момент от деня, докато днес виждам една улица с няколко минувачи.
Има сгради, които създават впечатлението, че всеки момент ще се срутят. "Много помещения са празни, няма магазини. Не само, че човек няма желание вече да идва тук, но му се иска да се отдалечи възможно най-много", казва Илеана.
Каквото и да говорят властите, недоволните от ремонтните работи в историческия център на Букурещ, са много повече от доволните и вече са създадени няколко граждански асоциации за защита на този квартал.
Строителният бум у нас е в разгара си. Очаква се, че не след дълго ще се появи силен дефицит от терени за застрояване.
Мнозина предричат, че бързият растеж на строителството в България ще доведе до това, което се случи в Испания - строителен хаос. Щом се изчерпат възможностите на едно място, дейността се премества на друго.
Строят се хотели, израстват ваканционни селища, луксозни жилищни комплекси от затворен тип. Размахът в строителството тръгна от морските курорти и сега върви с пълна сила към планинските.
Този растеж е причината за много високи оценки на сградния фонд в предпочитаните места за строеж, отбелязват експертите в бранша. Най-скъпата продадена къща е в кв. Драгалевци - 420 000 евро, а най-скъпо продаденият апартамент е в центъра на София - 510 000 евро.
Една от очакваните негативните последици от нереално високите цени е намалено търсене. Но в момента България е на шесто място в света по вложения в недвижими имоти и това се дължи най-вече на чуждите инвестиции в строителството.
Според международната инвестиционна компания "Obelisk International" пазарът на имоти у нас ще регистрира най-висок ръст в Европа през настоящата 2007 г.
Сериозен е чуждестранния инвеститорски интерес заради дефицита от предлагане на търговски комплекси и офиси от клас А.
Започна изграждането на нов търговски и бизнес център в София "Сердика център". Комплексът ще се разполага на бул. Ситняково и ще се простира на 50 000 кв. м площ на три нива. "Сердика център" ще включва 200 луксозни магазина и 35 000 кв. м площ за офиси, няколко ресторанта и кафенета.
Предстои до края на тази година стартирането на строителните работи по проектите на два нови мола в София и Варна.
В ход е реализацията на най-големия автомобилен център на Балканите на "Хюндай". Наред с реализиране на мащабните проекти се променя изцяло градския облик.
Новото строителство в повечето случаи, еднотипно и с еднакво качество, "избутва" стари, но красиви сгради. Съдбата на тези сгради се решава много лесно - чрез събаряне.
Обсъжда се наредба за фасадите, но засега тя е само идея. Част от тези стари сгради са много по-здрави от блоковете ново строителство, но те не са атрактивни за инвеститорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!