С лед като от 1 януари тютюнопушенето във Франция бе забранено на всички обществени места, резултатите са вече налице. Пушенето намалява и само през месец март е отбелязан спад от 5% спрямо същия месец една година по-рано.
Общо погледнато, забраната се спазва, но и сега отново към пушачите се отправят критики, тъй като вдигали шум докато си пушат цигарите извън баровете, ресторантите и офисите.
И наистина, дори през студените и влажни зимни месеци по парижките улици можеше да се видят групички от по 3-4 души да пушат пред входовете на работните си места, но не защото им е приятно да стоят навън, а заради влязлата от 1 януари в сила забрана.
Една от стратегиите за отказване от вредния навик е пристрастените да изпушат само една трета от цигарата и да изхвърлят останалите две трети. Според мнозина собственици на заведения, една трета от кафенета във всеки голям град ще фалират.
Много шефове на фирми са изправени пред дилемата дали да отпуснат допълнително време на служителите си, за да пушат. За мнозина обаче е глупаво да се смята, че човек може да бъде дресиран или отказан така лесно от пушенето.
От френското правителство обаче са категорични, че няма да разрешат да се обособят стаи за пушене.
В Белгия забраната за пушене в ресторантите и баровете влезе в сила една година по-рано от Франция - в началото на 2007. Изискванията на закона обаче се спазват от само 60% от ресторантите и едно от всеки три кафенета.
В действителност белгийският закон е доста труден за прилагане - забраната в сила се отнася до ресторантите, но не и до кафенетата. За да различава ресторанти и кафенета законът изчислява каква част представлява храненето в оборота на заведението.
Ако то надвишава 30%, бистрото се приема за ресторант и трябва да се съобрази със забраната за пушене. Тази ситуация обърква както ресторантьорите, така и клиентите и инспекторите.
Сложността на закона води и до други обърквания. Все по-често, проверяващите инспектори констатират, че заведения, които до скоро са били ресторанти стават кафенета, за да си върнат клиентите пушачи. На фона на всичко това белгийското правителство смята да разшири действието на забраната до всички заведения, включително и кафенетата.
На фона на все повече места без тютюнев дим в Европа, България се оказва Мека за пушачите. Не само че не намаляват, пушачите у нас се увеличават. Страната ни е сред водещите в света по употреба на цигари. Засилва се негативната тенденция възрастта на хората, които пропушват, да намалява.
Във възрастта между 13 и 15 години е установено, че България заема четвърта позиция по тютюнопушене сред общо 52 страни. Процентът на момичетата, които припалват цигара е по-висок от този на момчетата.
Приетият закон за ограничаване на тютюнопушенeто и Националната програма против тютюнопушенето до 2010 година изглежда са само на хартия.
Административните мерки видимо не са ефективни. За справяне с епидемията, свързана с тютюнопушенето, правителството имаше идея от началото на настоящата 2008 г., да последва примера на редица европейски страни и да забрани тотално пушенето на обществени места, включително премахване на местата за пушачи.
Националната програма също предвижда въвеждане на строгите мерки, но конкретна дата не се посочва. В момента много малко са обществените места, където стриктно се спазва забраната да не се пуши. Надписите против пушенето висят сякаш никой не ги забелязва.
Дори в единствения ден от годината, 31 май, обявен за ден без тютюнев дим, пушачите у нас не спират да "димят". В много фирми цигари се палят на самото работно място, защото пушачите не смятат да зачитат по никакъв начин правата на непушачите.
Лошото е, че у нас проблемите се решават половинчато и резултатите също са половинчати. Например, в повечето заведения нещата са уредени само с табелки по масите "пушачи", "непушачи", но в полза на пушачите.
Само на по-представителни места има отделна зала за непушачи. От българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация възразяват срещу драстични мерки и смятат, че България като страна член на ЕС би могла да въведе тотална забрана на цигарите в последния момент - през 2010 година.
Все пак, в ход отново са ценовите мерки, гласувани от парламента. Увеличаването на цените на цигарите с около 60 стотинки, засяга масово пушените евтини български марки.
Повтаря се една позната практика: скъпите цигари поевтиняват, евтините поскъпват. А пушачите едва ли ще се откажат от своя навик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!