По-ниските цени привличат туристи от ССАЩ в Източна Европа. В рубриката за туризъм на вестник "Сиатъл таймс" са публикувани пътни бележки за България и Източна Европа. Представя ги българската редакция на Радио "Дойче веле":
Съветът към американския турист е да побърза, докато новите страни, членки на Европейския съюз, не са възприели еврото и цените остават по-достъпни.
Пътните бележки за България и Източна Европа се отнасят най-вече до Велико Търново и Сливен и техните околности. България е пълна с интересни градове и селца, които не са споменати в пътеводителите, пише авторката Карол Пучи за Сливен.
Сливен е град, който чуждият турист би пропуснал, освен ако някакви лични връзки не го откарат там, смята американската журналистка, но това трябва
да се промени, тъй като градът е отлично място за туриста да се потопи в местната култура.
Тя е привлечена от спокойната атмосфера, хотелчетата в старинни къщи, откритите кафенета и ресторантчета, хората, играещи шах в парковете, и пазарите, където буркан с домашен мед струва само 40-50 цента.
Описвайки града, авторката подчертава ниските цени и мекия приятен климат, добрата храна и минералните извори наблизо.
Самата журналистка, която води рубриката за туризъм на вестник "Сиатъл таймс", попада в Сливен, доведена от КИВА, организация от Сан Франциско, която е спонсорирана от Джордж Сорос и се занимава с микрофинансиране най-вече на роми в Източна Европа.
Нейният втори пътепис под заглавие "Из България" е за Велико Търново и околностите му, както и за някои типични български привички. "Да, да, да", пише тя, е едната от думите, които трябва да научите. Другата дума е "не".
Както много други пътешественици, и тя описва странния навик на българите да кимат за не и да въртят глави, за да кажат да. Чаровно и объркващо, смята тя.
Освен Велико Търново, където по мнение на авторката има прекалено много туристи, описани са Дряновският манастир, Розовата долина, Шипка, Бузлуджа и впечатления от българските пейзажи.
Пътуването от румънската граница през Велико Търново за Сливен е разкрило по нейни думи и някои грозни спомени от комунизма. Още при влизането с влак от Румъния се виждат многобройни изоставени фабрики и грозни панелени жилищни блокове. Съкровищата се крият в горите и планините и най-практичният начин да се стигне до тях е с кола.
В пътните бележки на американската журналистка има и доста информация за историята на България. Тракийските могили стават повод да се спомене древността на археологическите находки, например тракийските могили на по 2300 години.
Според журналистката входовете към техния подземен свят изглеждат
футуристично.
Паметникът на Бузлуджа пък е оприличен на космически кораб, кацнал навръх планината. По този повод се коментира, че при неговото строителство от студа и тежкия труд са загинали много войници от армията на тогава комунистическа България.
Сега грубият паметник задръства едно от местата, от които се разкрива
една от най-красивите панорами на България, пише авторката.
Не само България, цяла Източна Европа е препоръчана като най-достъпна и интересна дестинация за американския турист. Слабият долар и силното евро правят цените в Италия или Франция недостъпни за повечето американци.
Източна Европа обаче е добра алтернатива, пише журналистката в трета част на пътните си бележки. Ако искате да избягате от цени като 5 долара за чаша кафе и от тълпите туристи в Западна Европа, алтернативата е Източна Европа, пише тя.
Източна Европа предлага достатъчно големи културни разлики, за да покаже на туриста, че той вече не се намира, да речем, в щата Канзас, нито пък в Рим или Париж, но има и достатъчно удобства на 21 век, които осигуряват комфортно пътуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!