"Революция по време на пир", коментира "Стандарт" замислената "велика септемврийска революция" от ГЕРБ, СДС и ДСБ. Новата и доста формална тройна коалиция на опозицията ще сложи началото на подписка и дебати в знак на протест срещу настоящото управление на страната именно по време на двата национални празника през септември.
"Очевидно опозицията нито знае кога да избере момента за обяздване на недоволството от странното управление в страната, нито има социален и идеен ресурс да го осъществи. Отдавна са отминали времената, когато натовареното с огромни надежди СДС можеше да събере почти 1 млн. души за своите прояви.
Днес призивите на новата десница са насочени към едно определено разпръснато икономическо малцинство, предпочитащо Хаваите пред Равда и джиповете пред трамваите. А това елегантно облечено малцинство не е привикнало да лежи по прашните площади", се казва в коментара.
"Севлиевски: Подписка няма да бутне кабинета", извежда "Стандарт". Така председателят на "Новото време" Мирослав Севлиевски коментира срещата между СДС, ДСБ и ГЕРБ за общи действия срещу управляващото мнозинство.
Опозиционерът бе категоричен, че на подписките в България вече им е минало времето. Севлиевски обаче определи срещата между десните като добра за структурирането на десницата.
"Десни зидат кабинет в сянка", научи "Монитор" от добре информирани източници. ГЕРБ, СДС и ДСБ подготвят правителство в сянка, чийто състав ще бъде оповестен във вид на експертен съвет на десницата след започването на новия политически сезон. Имената на хората, които ще следят дейността на министрите от кабинета на Сергей Станишев, ще бъдат обявени след началото на подписката срещу управляващите.
Опитът на трите доскоро тежко скарани десни партии за съвместни действия не само на терена на протестите, но и на предлаганата обща алтернатива, бил провокиран от категоричните препоръки на Европейската народна партия, на която ГЕРБ, СДС и ДСБ са членки.
"НДСВ решава наесен остава ли във властта", отбелязва "Труд". Това обяви депутатът Соломон Паси. "Трябва да си съберем малко мислите, да се отърсим от емоциите и от септември нататък ще мислим какво да правим и в каква посока продължаваме", каза Паси.
"Не приемам енергийния терор върху българите!", заявява в интервю за "24 часа" министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той подчертава: "Чрез цялата си енергийна политика държавата се стреми да поддържа възможно най-ниските цени на тока в ЕС. Затова стартирахме големите енергийни проекти.
Политиката на страната ни е: висока конкурентоспособност на база ниски цени и достъпна енергия. Частните монополисти трябва да решат дали им е изгодно да работят в условията на държавно регулиране. Вариантът монополистите да диктуват ценовата политика, да подлагат на енергиен терор населението, изключвайки неправомерно тока и въвеждайки непосилни глоби за включване, е неприемлив."
БТК и Вивател се сливат, съобщава "Труд". Това става ясно от решението на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от 4 август. С него се дава разрешение на БТК да придобие лицензите за предоставяне на мобилни услуги, издадени на "БТК Мобайл" (Вивател).
Според специалисти в областта на телекомунационното законодателство решението на КРС е безпрецедентно, тъй като е в противоречие с всички европейски практики в тази област.
"Срещаме шефа на ОЛАФ с дата за дело по САПАРД", съобщава "Труд". За 20 октомври е насочено делото срещу девет души, обвинени в злоупотреби с пари по програма САПАРД. Малко след като датата беше оповестена от БТА, стана ясно, че в четвъртък се очаква у нас да пристигне генералният директор на Европейската служба за борба с измамите Франц-Херман Брюнер.
Той ще има срещи с министъра на вътрешните работи Михаил Миков още в четвъртък следобед, а по-късно и с министъра на правосъдието Миглена Тачева и с главния прокурор Борис Велчев. От ЕК остро ни критикуват за липсата на присъди при случаи на злоупотреби с европари.
"109 фирми по САПАРД вече са в списъка за нередности", отчита в интервю за "Сега" Константин Паликарски, заместник-шеф на ДФ "Земеделие". Той отбелязва, че фондът има един месец, за да изпълни предвиденото в приетия екшън план и след това по-малко от месец, за да убеди колегите от Брюксел, че нещата са направени както трябва. След това и те да задвижат собствените си процедури, така че да разрешат плащанията с европейски средства.
"Мога да кажа, че ще бъдат положени всички усилия за това - няма да се жалят нито човешки ресурси, нито пари. Защото в крайна сметка става въпрос не само за договорите на няколко бенефициенти по САПАРД, а и за честта на България", добавя Паликарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!