"Две трети от хората против изборния туризъм", е акцентът, избран от "Монитор" от национално представително изследване на НЦИОМ за изборите на 20 май.
"Учени, юристи и журналисти най-годни за евродепутати", извежда в заглавие "Сега". Като най-непригодни за представители за Европарламента били посочени лидерите на партии и висшите полицаи.
"Стари муцуни ще ни представят в Европа", коментира в приложението си "Наблюдател" същото издание. Въпреки че повечето партии съставиха силни листи с нови лица и професионалисти, на челните места остават доказали се партийни функционери, отбелязва вестникът.
НДСВ и ДСБ засега без хора в Страсбург", пише "Труд", като цитира данните. От НЦИОМуточняват, че при очакваната не много висока избирателна активност двете партии могат да се сдобият с по един европарламентарист.
23,3% от българите биха гласували за БСП, 15,6% - за ГЕРБ, а 8,3% - за ДПС. СДС е "на кантар" с 5,2%. НДСВ и ДСБ биха получили съответно 2,5 и 1,6%.
"Не ни нарочвайте за разбойници", призовават от страниците на "Труд" ректорите на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и на УНСС Боян Биолчев и Борислав Борисов. Пагубно е да се разреши партийността и политиката да влязат в университетите, заявяват те.
"Ако министърът назначава ректор, има риск от партийно кадруване", казва ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов в интервю за "24 часа". Не виждам какво налага да се смени сегашната система, според която общото събрание издига ректора и председателят му подписва договор с него от името на колектива, допълва той.
Ректорът на Техническия университет в София проф. Камен Веселинов оценява пред "24 часа" проекта за стратегия на МОН за висшето образование силно положително.
"Сега" пише в анализ за незаконните дипломи под заглавие "Аман от образователни индулгенции". Докато държавата признава незаконните дипломи постфактум, за никакво качество и авторитет на вузовете не може да става дума, посочва авторът.
"Заплатата на 88 000 чиновници ще зависи от постиженията им", информира още вестникът. Министърът Николай Василев предлага вместо регулярното увеличение от 1 юли на всички длъжности заплатата на чиновника да нараства по преценка на прекия му ръководител.
"Връщат на границата за условна присъда и за неплатени глоби", отбелязва "24 часа". Изданието разказва, че бум на откази да получат задграничен паспорт и да напуснат страната получавали стотици условно осъдени българи всеки ден от началото на 2007 г.
"95 на сто от бръмбарите на МВР невалидни", пише "Монитор". Само 10% от данните, които МВР събира чрез специални разузнавателни средства, се ползват за дела срещу бандити, само 5% от тези 10 обаче са годни за ползване като доказателства от съда, допълва изданието, като цитира председателя на Софийския градски съд Светлин Михайлов.
"Поправката на закона за нормативните актове ликвидира законодателния хаос", пишат в рубриката "Анализ" на същото издание Светла Костадинова и Красен Станчев от Института по пазарна икономика.
Въведена е ясна процедура за обществено обсъждане, която гарантира правото на всички да знаят предварително замисъла на политика и законодателството, посочват авторите.
"Увеличаваме контингента си в Афганистан на 400 души", е челното заглавие на "Българска армия". Министърът на отбраната Веселин Близнаков очаква на утрешното си заседание правителството да обсъди и да вземе решение за изпращане на една рота в Кабул и една в Кандахар, пише още вестникът.
"Заплашени сме от чиновнически произвол с информацията", предупреждава пред "Дневник" Александър Кашъмов от фондация "Програма достъп до информация".
Фондацията е пуснала в интернет подписка срещу внесен от депутати от НДСВ, БСП и БНС проектозакон, предвиждащ ограничаване на достъпа до информация от институциите, уточнява "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!