А фрикански ръководители ще апелират пред Кадафи за справедливо решение по делото с българските медици. Това заявява Мишел Андре, вицепрезидент на френския Сенат, в специално интервю за "РФИ-България".
Мишел Андре е сенатор от групата на френските социалисти. Тя беше на посещение у нас в състава на делегация на комисия на Парламентарната асамблея на франкофонията.
В интервюто Андре заявява, че е узнала за драмата с българските медици преди няколко години, още когато се обърнали към нея с молба да се включи в петиция и да участва в демонстрация в подкрепа на сънародничките ни.
Така с ужас разбрах за случилото се и много французи наистина са развълнувани от ситуацията на тези жени, на тези българки, държани затворени и обвинени, че са причинили нещастие, в което очевидно не биха могли да бъдат замесени, разказва френският сенатор.
Във Франция, се ангажирахме по случая, обърнахме се към много хора, проведоха се демонстрации. Ние, жените-сенатори, също участвахме в протестите и в различни акции, за да покажем, че така повече не може да продължава, заявява Мишел Андре.
Не могат повече да държат тези жени в затвора и не могат да ги осъждат на смърт, защото ги обвиняват в нещо, което е невъзможно. Имаме усещането за несправедливост, оттук и нашата подкрепа. Ето защо аз говоря непрекъснато за това, включително и пред нашите приятели франкофоните-парламентаристи, които може би не в такава степен познават случая, защото повечето от тях идват от Африка и други страни, добавя тя.
На въпрос как вижда развръзката на либийското дело, Мишел Андре отговаря: "Мисля, че трябва да използваме всички възможни средства за влияние върху либийското правителство и държавния глава, за да разберат те, че това повече не може да продължава така. Смятам и че някои африкански ръководители могат да говорят по делото и да окажат подкрепа".
Сенатор Андре добавя, че познава някои държавни глави на африкански държави, към които вече се е обръщала с молба да поговорят с Кадафи, за да му обяснят, че това дело ни наскърбява и че не може да продължава така.
Запитана кои държавни ръководители има предвид, Мишел Андре посочва: "Поддържам много близки връзки с Блез Компаоре, президент на Буркина Фасо, също и с президента на Мавритания.
Смятам, че трябва да използваме нашите приятелски връзки, това е парламентарната дипломация. Това е дипломацията - близост, приятелски връзки. Това е начин да се каже на другите, независимо на кое квадратче от шахматната дъска да е поставена тяхната страна и история, че несправедливостта е нещо немислимо и неприемливо. Не можем да приемем това".
Либия се е съгласила да отложи екзекуцията на един от осъдените на смърт египтяни, предвидена за утре, съобщи БТА, позовавайки се на Ройтерс.
Египет е помолил Либия да отложи екзекуциите на 10 египтяни, осъдени на смърт за убийство, което да позволи повече време за контакт със семействата на жертвите, съобщи по-рано Ройтерс, позовавайки се на египетски официален представител.
Съгласно либийските закони, смъртна присъда може да бъде заменена, ако роднините на жертвата простят на убиеца или приемат компенсации, отбелязва агенцията, цитирана от БТА.
Присъдите по случая са издадени между 1994 и 2003 г. Либия е уведомила Египет, че след няколко продължителни отлагания възнамерява да изпълни
екзекуциите в рамките на три месеца.
Египетският външен министър Ахмед Абул Гаит е писал вчера до либийския си колега Мохамед Абдел Рахман Шалкам с молба за ново отлагане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!