Първият: професорът е участвал в провеждането на политическо решение на НДСВ за неучастие в работата на Народното събрание с цел да се осуети парламентарния контрол.
Вторият мотив е системното връщане на актуални въпроси и питания към премиера и министрите в тяхна услуга.
Опозицията недоволства и от това, че председателят не осигурява изпълнението на решенията на парламента, задължаващи министрите да присъстват пред депутатите.
Четвъртият мотив е свързан с нарушаване на правилника при ръководенето на администрацията на Народното събрание.
Свидетели сме на безпрецедентна политическа акция, обяви зам.-председателят на парламентарната група на НДСВ Борислав Ралчев, според когото мотивите на опозицията не може да се приемат сериозно.
НДСВ и ръководството на ПГ многократно са заявявали, че поемат отговорността за провалените заседания, подчерта той.
Бяхме свидетели на усилията на Огнян Герджиков и на неговата взискателност, която нямаше никакви цветови оттенъци, припомни Ралчев и предупреди опозицията, че с лека ръка подлагат на огромни рискове всички отговорности, които са били поети с консенсус.
Ние сме извършили един политически акт, за който носим политическата отговорност и тя не трябва да се прехвърля върху проф. Герджиков, декларира съпартиецът му.
Съответно ли е исканото освобождаване на персоналната отговорност на Огнян Герджиков за няколкото случаи на провалени заседания на парламентарния контрол, попита и Лютви Местан от ДПС.
Случилото се на два пъти не прави чест на българския парламент, призна зам.-председателят на парламентарната група на движението.
По думите му това е откровено нарушение на основните принципи на парламентаризма, но въпросът според него обаче бил дали мнозинството е готово да подложи тези прецеденти на сериозен анализ и дали е склонно да се коригира, както и струва ли си да се освобождава Герджиков.
Според Местан бидейки пръв сред равни, председателят на парламента е с ограничени ресурси да предотвратява инциденти и не може да носи отговорност, когато влезе в празна пленарна зала и по силата на правилника заседанието се проваля при липсващ кворум.
Съпартиецът му Юнал Лютфи преди това предупреди, че всъщност целта на днешните разисквания не е толкова съдбата на Герджиков, а дестабилизация на държавата и постигане на правителствена криза.
Този сценарий е в две серии - започва се с искане на главата на професора за изпробване на силите, а след това опит за сваляне на кабинета, смята зам.-председателят на парламента.
От опозицията посочват, че не оспорват качествата и личността на Герджиков, но твърдят, че той е позволил Народното събрание да стане слуга и заложник на правителството, обяснява още БНР.
Трябва да се признае, че в много случаи той е действал не по своя инициатива, а е проводник на изпълнителната власт и на премиера, каза Иво Атанасов от левицата.
Михаил Михайлов от СДС също заяви, че Герджиков е достоен човек, когото властта не е успяла да промени, но той е станал заложник на политически интереси и на това, че правителството го е използвало.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!