По информация на Генералното консулство на Република България в Солун днес сутринта е изчезнал българският гражданин Тихомир Димитров на 33 години, отнесен от придошлите води на река Струма край град Серес.
Издирването на Димитров ще продължи и утре сутринта, се казва в съобщение за медиите от кризисния център на сайта на министерството на външните работи.
По-рано днес агенция АНА съобщи, че български гражданин е в неизвестност, след като е бил отнесен от водите на Струма (Стримонас) в Северна Гърция.
Мъжът се опитал да прекоси реката заедно с двама гърци, които обаче оцелели, като се хванали за клони на дървета, влачени от реката, и били извадени от местни лодкари, уточнява полицията.
В същото време около 50 къщи в три планински села около Янина са понесли щети от придошлите води, а 30 семейства са били евакуирани.
Част от пътя между Янина и Игуменица е бил затворен за превозните средства заради кални свлачища.
В България все още няма резултат от издирването на изчезналия вчера шофьор на самосвал, който беше завлечен с машината си от придошлите води на река Струма.
Водолазният
екип, който от вчера е в готовност да
търси погълнатия от водите 36-годишен
шофьор на самосвал, все още не е в
състояние да влезе в реката поради
високата скорост на течението на Струма
в Кресненското дефиле.
Целият Балкански полуостров е
обхванат от наводнения.
Над 12 хил. души бяха принудени да напуснат домовете си заради силното наводнение в един от най-големите градове на Албания - Шкодра, съобщи ИТАР-ТАСС. В евакуацията са участвали 1400 военни. Пътищата, свързващи Тирана със северните градове, са затворени за движение.
В интервю за Би Би Си министърът на вътрешните работи на Албания Люлзим Баша нарече ситуацията в страната " критична". Той каза, че само в района на Шкодра заради природното бедствие са наводнени 14 хектара земя.
През изминалия уикенд в редица райони на Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна гора бе обявено извънредно положение, което остава в сила и днес.
Във връзка с наводненията бяха евакуирани около 2000 жители на град Биелина, в североизточната част на Босна. Няколко къщи пострадаха от свлачище в Тузла, трима души загинаха, а няколко семейства останаха без домове.
В Южна Хърватия река Неретва заля почти 1000 къщи. В помощ на пострадалия район местните власти отделиха около 150 хил. евро.
В резултат от проливните дъждове под вода се оказаха и 70% от територията на Черна гора.
Извънредното положение в Сърбия, предизвикано от силните наводнения в много райони, постепенно се нормализира. Това съобщи днес представителят на Сектора за извънредни ситуации на сръбското вътрешно министерство Предраг Марич. Той каза, че нивото на прелелите от бреговете си заради силните дъждове реки Дрина и Лима постепенно спада, както и в наводнените от тях селища Зворник, Любовия, Лозница и Приполе. Метеоролозите прогнозират в близко време съществено повишаване на нивото на водата на река Сава в Белград, но отбелязват, че сръбската столица не е застрашена от силни наводнения.
У нас в повечето райони на страната обстановката след проливните дъждове се нормализира, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Остава в бедствено положение община Кресна. Спасителен екип от Благоевград продължава огледа в района на Кресненското дефиле.
Спасители от Гоце Делчев са в района на "Попови ливади" – "Папаз чаир", за осигуряване на отклонения трафик. Подсилва се дигата при с. Дамяница в община Сандански, където река Струма е излязла от коритото си.
През последното денонощие се е повишило нивото на река Искър. Водите са излезли от коритото в района на община Искър и са залети земеделски земи и горски фонд. Не са засегнати населените места.
В Смолян има паднали подпорни стени и няколко стени на стари и необитаеми къщи. Формирани са комисии, които извършват огледи, и ще бъдат предприети мерки, добавят от МВР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!