Близо 10 са вече жертвите на наводненията, предизвикани от проливни дъждове в Централна Европа, където хиляди хора бяха евакуирани, главно в Германия, Чехия и Австрия, предаде АФП. Няколко души са в неизвестност, допълва агенцията.
Българското Министерство на външните работи призовава българските граждани да не предприемат пътувания в Австрия, Чехия и останалите страни от Централна Европа, където е обявено извънредно положение, да следят съобщенията за актуалната обстановка по места и да следват указанията на местните власти.
В българското посолство във Виена не са постъпили данни за засегнати български граждани до момента. Няма такава информация и в посолството ни в Прага.
В Чехия обаче премиерът Петър Нечас обяви извънредно положение в по-голямата част от територията на страната
В западния регион Бохемия са загинали петима души. Броят на жертвите може да нарасне, защото най-малко четирима души продължават да са в неизвестност.
Метрото в Прага е частично затворено от снощи, а голям брой пътища и железопътни линии са неизползваеми.
Учениците в столицата бяха приканени да си стоят по домовете днес заради нарушения транспорт.
Чешката столица се надява, че защитата, установена след опустошителните наводнения през 2002 г., ще проработи.
Повечето райони в центъра на Прага са защитени с модерни водонепроницаеми заграждения и диги от чували с пясък. Според аварийните екипи обаче не достигат помпи и се очаква доставка от други области, предаде ИТАР-ТАСС.
Застрашени са Карловият мост от XIV в. и други исторически сгради близо до брега на реката. Придошлите след обилните валежи речни води наложиха евакуация на населението от ниските райони.
Нечас обеща 300 млн. чешки крони (15 млн. долара) за облекчаване на страданията на населението и посочи, че още 2000 военнослужещи са готови да подкрепят 300-те войници, които вече помагат за издигане на временни бариери и укрепват с чували с пясък застрашени места.
1,3 млрд. крони пък са на разположение, за да се подпомогне финансирането на операцията по почистването на засегнатите зони.
Ще направим всичко, за да защитим живота и здравето на хората, увери премиерът Нечас.
В Централночешката област около 2700 души бяха принудени да напуснат домовете си; половината евакуирани са от региона около Прага.
Хиляди домакинства все още нямаха ток тази сутрин, информира електрокомпанията ЧЕЗ, цитирана от АФП.
В южните и източни части на Германия
тази нощ наводненията достигнаха драматични мащаби на фона на продължаващите вече няколко дни валежи, съобщава ДПА.
Реки и потоци са излезли от коритата си, евакуирани са хиляди хора, създаден е кризисен щаб. Положението е особено тежко в Пасау и Розенхайм, а много училища в Бавария днес ще трябва да останат затворени.
В Пасау толкова голямо наводнение не е имало от векове (1501 г.),
отбелязва ДПА. Тежко е положението и в провинция Саксония, където е обявена тревога.
Трябва да приемем, че нивото на водите може да достигне и надмине равнището от голямото наводнение през 2002 г., посочиха властите на област Северна Саксония.
Метеоролозите прогнозират, че дъждовете ще продължат, а в Централна Саксония има и авария в електрозахранването, от която са засегнати няколко хиляди души.
В Цвикау 18 000 души са евакуирани от центъра на града и
положението е по-тежко от 2002 г.
Подобна е и ситуацията в Кемниц. Заради критичното положение много училища ще останат затворени и в Саксония.
Хиляди са евакуираните в провинция Тюрингия. Корабоплаването е спрямо по големи отсечки от реките Рейн, Майн и Некар, като в средното течение на Рейн се очакват още наводнения. В съседните страни ситуацията също е тревожна, отбелязва ДПА.
Армията се включи в спасителните операции. В действие са близо 700 спасители, към които се присъединиха около 200 войници. В Саксония при границата с Чехия и Полша са мобилизирани стотици полицаи с кораби, чували пясък и кран.
В Австрия двама души загинаха при наводненията, а други двама са в неизвестност.
Стотици жители на района на Залцбург и около 300 от северния град Мелк бяха евакуирани.
Австрийските власти решиха да прекратят корабоплаването из целия австрийски участък на река Дунав, простиращ се на 350 км, след като нивото на водата премина 90 см над безопасното ниво за плаване, посочва ДПА.
Според властите реките Дунав и Ин може да достигнат и дори да надхвърлят нивата от 2002 г., когато наводненията нанесоха щети за около 7,5 млрд. евро.
Армията беше мобилизирана в помощ на гражданските власти в селището Таксенбах, южно от Залцбург. Основната задача на военните е да почистят свлачищата и да направят пътищата проходими. Части от област Пинзгау, в която влиза и Таксенбах, са обявени за зона на природно бедствие.
В Унгария кметът на Будапеща обяви тревога за наводнение,
тъй като в петък или събота се очаква река Дунав да прелее. През август 2002 г. равнището на Дунава в Будапеща достигна 8,49 метра.
Една жертва на наводненията има и в Швейцария,
посочва АФП.
Брюксел обяви, че ще окаже помощ на бедстващите райони в
Германия, Австрия и Чехия, посочват АФП и ДПА.
Вижте 10-дневна прогноза за времето у нас и по света на Sinoptik.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!