В ъв Великобритания телевизионно предаване, реализирано от Би Би Си, предлага на британците от африканския произход да разберат от коя държава са дошли предците им.
Това става с помощта на генеалогията, наука изучаваща родословието на хората.
230 души от Обединеното кралство решават да предприемат пътуването през вековете, предлагано им от науката. Проектът е първи по рода си. Първата стъпка на пътуването във времето е да се установи генетичния профил на доброволеца, изучавайки неговата ДНК.
По-конкретно става дума за т.нар. от генетиците "маркери", които се предават на детето и от майката, и от бащата.
Тук следва и изненадата, оказва се, че участниците в проекта нямат 100-процентов африкански произход.
Марк Джоблин е генетик от университета в Лестър. Той дава повече подробности за един от случаите: "От майчина страна няма абсолютно никакви следи от европейски произход. У-хромозомите на този човек обаче, които представляват бащината линия, носят "бели" гени, т .е. изследваният човек принадлежи отчасти към европеидната раса. И това е така при 26 % от изучаваните 230 души."
Обяснението, разбира се, не е сензация. То води до бял мъж, който е имал сексуални контакти със свои робини.
Анди Барън е продуцент на телевизионното предаване на Би Би Си. Той дава шанс на трима души да се върнат у дома си в западна Африка. Така жена от Бристол открива далечните си роднини от Екваториална Гвинея.
Понякога връщането назад в миналото може да е болезнено. Преди няколко години една полякиня еврейка получи най-престижната награда за литература в родината си за книгата си "Градината на паметта". Тя е журналистката от Краков Йоана Руникер.
В книгата си Йоана проследява трагичната съдба на своето семейство. Тя не знаела почти нищо роднините си. Спомняла си само, че е от еврейски произход, защото като малко момиче преживяла нацистката окупация в гетото във Варшава. Може би точно заради това не желаела да се рови в миналото и това продължило до смъртта на майка си.
Когато обаче се наложило да прегледа вещите на починалата си майка, Йоана разбрала колко много има да наваксва. Чрез генеалогията тя установила, че корените на рода й са в 19 век, а краят му малко след 1945 година и Холокоста.
Оказва се също, че родът на Йоана Руникер по един или друг начин е преплитал съдбата си с такива личности като Ленин, принц Чарлз, Зигмунд Фройд или Анри Ситроен.
Като цяло книгата на Йоана Руникер е насочена против Холокоста с ясното послание, че неговата гилотина не е трябвало да прекъсва живота на толкова обещаващи хора и че този ужас никога повече ни бива да се повтаря.
Студените в момента отношения между Съединените щати и Германия могат да бъдат определени като караница между братовчеди.
Защото повече от 57 милиона американци имат германски произход.
Първите германски емигранти са стъпили на американска земя през далечната 1680 година. Генеалогията разкрива, че Рокфелер и Крайслер, например, са от немски произход. Наскоро самият американски министър на отбраната Доналд Ръмсфелд откри свои роднини в малко германско градче.
Доналд Екарлер е председател на Джърман дженеалоджи клъб, който има повече от 500 членове, всичките пристрастени към генеалогията. Голяма част от тях са родом от Ню Йорк, но с германско потекло.
Дейността на клуба се състои в това да дава съвети, да предоставя информация за научни центрове, където може да се извърши подробен анализ на родословието на желаещия.
Интересът към средновековната благородническа династия Асеневци не е само поради причина, че те са възобновители на българската държава.
Оказва се, че династията се разклонява и нейната кръв тече във вените на не малко европейски короновани особи.
Според покойния вече историк проф. Първев особено важно е българското разклонение на династия в Полша. Българската княгиня Велеслава, известна в Полша като Виола, е баба на големия крал Владислав Локетек и прабаба на неговия син Кажимеж Трети Велики.
До тази връзка се стига след като през 1218 година един от князете на Пястите, полска фамилия, основатели на полската държава минава през България на връщането от кръстоносен поход в Палестина. Полякът е владетелят на полското княжество Ополе. Той е приет от Иван Асен Втори, който му предлага ръката на дъщерята на Калоян.
Историците обаче продължават да гадаят по какви причини причини е сключен този брачен съюз.
Съюзът просъществувал 12 години, след което Виола останала вдовица, но продължила да управлява Ополе. Ополе е известно като място, където днес се провежда най-големият полски фестивал за поп и рок музика.
Посетителите и сега могат да видят в катедралата на основания от Виола манастир саркофазите на нейните потомци и един от владетелските печати на българката. На печата дъщерята на Калоян е представена седнала, като от двете й страни са синовете й Мишко и Владислав.
Родословното й дърво наброява 72 князе и почти толкова княгини, сочат справките на средновековните хронисти. Известният полски хронист Ян Длугош специално отбелязва, че княгиня Виола е "по род и народност българка". Виола умира през 1251 година.
Две правнучки на българката полска княгиня стават кралици на Унгария, една на Чехия, две по-далечни нейни потомки са императрици на Германия.
Смята се, че дори през Хабсбургите и Орлеаните кръвта на династията Асеневци стига и до Кобургите. Правнукът на Виола Кажимеж Трети Велики е реформаторът на Полша - от държавната уредба до отбранителната система.
Поляците го наричат Кажимеж Строителя. Той е основател на Краковския университет. Праправнукът на Виола е най-забележителният княз на Ополе, който основава Ченстоховския манастир и дарява на монасите "Черната богородица", най-почитаната полска икона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!