А мерикански учени се присъединяват към засилващия се натиск на международната общност върху Либия с искане за освобождаване на шестимата чуждестранни медицински работници, пише авторитетното американско научно списание "Сайънс".
Списанието, което е издание на Американската асоциация за развитие на науката, помества писмо в защита на българките и палестинеца от известния вирусолог Робърт Гало, директор на Института по човешка вирусология в щата Мериленд и един от откривателите на ХИВ-вируса.
В откритото писмо, подписано от още 43-ма учени
от САЩ, Канада и Европа, Гало обвинява либийското правителство, че използва медиците като изкупителни жертви за случайното заразяване с вируса на СПИН на над 400 деца в болницата в Бенгази.
Изданието цитира и мнението на известния италиански вирусолог Виторио Колици, че научните доказателства потвърждават невинността на медиците.
Въпреки това на Колици, който е експерт свидетел по делото, не беше дадена възможност да представи аргументите си пред съда, напомня списанието.
"Сайънс" припомня още, че заключителното заседание по делото е насрочено за 31 октомври и че малко след това се очаква и решението на съда.
Искаме хората да се разгневят и да окажат влияние на правителствата си, за да ги накарат да направят нещо, казва Гало за писмото си.
След като Либия сега се стреми към по-близки връзки със Запада,
учените приканват правителствата на своите страни да призоват либийците и техните политически лидери да намерят начин за освобождаване на медиците, да бъдат осигурени средства за лечение на заразените деца и да се подпомогнат усилията за откриване, лечение и предотвратяване на ХИВ-инфекцията в Либия, пише в него.
"Ако Либия наистина иска да установи съдържателен диалог със западните страни, тя трябва да се възползва от възможността и да извлече полза от познанията, натрупани от западните учени за ХИВ-вируса и за СПИН-а през последните 25 години, а не да създава нови жертви на епидемията, каквито в този случай са и българските медицински сестри и палестинският лекар", категорични са научните работници.
Авторът на писмото Робърт Гало заявява, че ако смъртните присъди на медиците не бъдат отменени, той ще поиска свикване на извънредно заседание на американската Академия на науките, на което да бъде обсъдено налагането на "пълно научно ембарго" на Либия.
Ако пък Триполи реши да освободи медиците, бързо ще получи похвалите и подкрепата на международна общност, подчертава Гало.