43,5% е избирателната активност, а Първанов печели 63,8%, сочат окончателните данни от паралелното преброяване и на социолозите от МБМД, представени от Мира Янова по Нова телевизия.
На втора позиция е Волен Сидеров с 21,2%, а трети остава Беронов с 9,9%. Марков има 2,7%, Берон - около 0,9%, а ген. Петров и проф. Велев - по около 0,8%.
Според Янова резултатите са много слаби за десницата. По думите й разликата с активността при предишните президентски избори се дължи на демотивиране на десните избиратели. (Вж. и коментарите на десните лидери).
Процентите за Първанов и Марин според социолозите от "Сова Харис" са 64,2, за Сидеров-Шопов - 23, а за дясната двойка - 10,9%.
За Марков-Иванова са дали гласа си 2,6%, за Берон-Банкова - 1%, за ген. Петров-Топалова - 0,7%, а за проф. Велев-ген. Мутафчиев - 0,3%.
По техните данни втория мандат на президента са подкрепили 64% от избирателите във възрастта от 18 до 45 години, 62% между 46 и 60 години и 71% над 60-годишна възраст.
Най-активна подкрепа Сидеров е получил от най-младите (18-30 години) - 22%, а най-малко - 16%, от българите над 60-годишна възраст.
Най-активни във вота си за Наделчо Беронов са били гласоподавателите между 46 и 60 години (13%), а най-неактивни (9%) - избирателите над 60 години.
Колкото до потенциалните гласоподаватели на ГЕРБ, 44% от тях са подкрепили Първанов, 26% - Сидеров, а едва 17% - Беронов, за когото подкрепа обяви неформалният лидер на бъдещата партия Бойко Борисов. 10% са дали гласа си за за Марков, а 4% - за останалите трима кандидати.
Според експертите на "Сова харис" като цяло настоящият държавен глава е успял да привлече в кампанията НДСВ и ГЕРБ, лидерът на "Атака" е обрал протестния вот, а десните кандидати не са отговорили на посланието, отправено към тях от лидерите вдясно и по този начин са дебаркирали от тези избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!