С ъдебна охрана блъска журналисти, съобщава "Труд". След заседание в сградата на Софийския районен съд, на което от ареста бе освободен собственикът на сайта "АренаБГ" Елиан Гешев, съдебната охрана оказа натиск върху медиите, разказва вестникът.
При извеждането на Гешев от залата репортерите се опитаха да му зададат въпроси, но бяха изблъскани от съдебния конвой. При придвижването на по-долен етаж рани по ръцете получил журналистът от БНТ Иво Никодимов.
При сблъсъка той се обърна към колегите си с думите: "Помощ, помощ, охраната ме бие!" Още проверявам случая, но според данните дотук служителите ни не са допуснали нарушения, заяви главен комисар Станислав Стефанов, шеф на съдебната полиция.
Една тема с продължение - има ли злоупотреба със сила от страна на нашата войска в Ирак, макар и доказано само вербална злоупотреба? Заглавието на "24 часа" по темата е: "Наши рейнджъри викат на иракчани "Ей, мангали".
Любителски клип в интернет сериозно орезили наши рейнджъри в Ирак. Филмчето показва как бойците ни обиждат местни жени и деца с думите "Ей, мангал", "Ела тука бе, циганин" и обсъждат иронично достойнствата на млада иракчанка.
Грубите реплики са на български и очевидно са неразбираеми за местните. Сцената се разиграва в извънградски район. Военното министерство обещало строги наказания.
За "Телеграф" валидно е мнението на потребители във форума под публикувания клип. Обща е гледната точка, че това е война и че във всяка война войниците са груби. Все пак са дали вода на иракските жени.
Седмичникът Политика предлага интервю с, както го нарича, "Адвокатът на дявола" Джовани ди Стефано.
Поискайте размяна от Кадафи, съветва юристът. В европейските затвори има не един и двама либийци, които лидерът на джамахирията иска да види свободни срещу замяна с българските медицински сестри, казва бившият защитник на Садам Хюсеин и допълва:
"Обвиняемите са защитими, но досега са защитавани, без да се вземат предвид елементарни дадености. Според мен и вашите медицински работници, и адвокатите им са действали, без да държат много-много сметка за реалността."
ВиШе образУвание - две непечатни грешки от седмичника "Капитал", за да се илюстрира нивото на нашето образование. Спборед изданието ългарските университети спират икономическия растеж, а бъдещето на реформите е спорно.
Висшето образование в България е като обърнатата пирамида. Всичко е надолу с главата. Студентите хвърлят най-много усилия и средства в кандидатстудентските изпити, а на изхода на държавните университети ги чакат обезценените им дипломи.
Междувременно те са прекарали около четири години между мухлясалите от консерватизъм стени на едни достолепни, всяващи страхопочитание, но все пак феодални имения. Където в повечето случаи по оценка на работодателите са получили неадекватно на търсенето на пазара на труда образование.
Колкото до качеството, в България трудно може да се каже дали висшето образование е качествено или не. Няма данни например какво работят завършилите даден университет, каква заплата получават, каква част от тях са ангажирани по специалността си, колко са безработните...
Оттук университетите трудно могат да бъдат сравнявани както помежду им, така и спрямо чуждестранните. Не могат да се видят и тенденциите - подобрява ли се качеството, влошава ли се, или е в застой.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!