В Косово и Метохия има около 460 хил. броя нелегално оръжие. Притежават го главно албанци. Това означва, че всеки пети жител на областта крие автомат, пушка или пистолет.
В доклад, подготвен от специалисти се посочва, че населението държи 25 пъти повече огнестрелно оръжие от всички международни и местни сили за опазване на реда - 16-те хил. военнослужащи от КейФОР (Международните сили под командването на НАТО), 800-те полицаи от ЮНМИК (Мисията на ООН) и 8-те хил. полицаи от КПС (Косовската полицейска служба).
Арестът на служител на КПС за незаконно притежаване на огнестрелно оръжие вече трети ден е водеща тема на телевизионните репортажи в Прищина.
В дома на служителя са били открити автомати Калашников АК-47, боеприпаси, въздушни пушки, свързочна техника и друго военно оборудване от бившата югославска армия.
Според международни експерти този случай не само потвърждава размерите на явлението, но и засилва опасенията, че то може да се разрасне в резултат на планираната реформа на косовските сили за сигурност.
В Косово и Метохия действа Инициатива за контрол на лекото огнестрелно оръжие (КОССАК) в рамките на Програмата за развитие на ООН (ЮНДП). Тя разполага с бюджет 840 хил. долара, осигурени от ЕС, Белгия, Великобритания, Холандия и Швеция.
Интерес представлява и произходът на оръжието, повечето - китайско производство. То е вкарано в областта след 1999 г. главно от Албания и Македония и принадлежи към партидите, разграбени от военните и полицейски складове по време на размириците в Албания.
Липсват данни за укриваните количества експлозиви. Статистиките единствено сочат, че най-голяма е концентрацията на незаконно оръжие сред селското население.
КейФОР проведе няколко акции за изземване, а администрацията на ЮНМИК четири пъти обяви амнистия за онези, които доброволно предадат оръжието. Резултатът е, че бяха събрани едва около 20 хил. броя, които бяха претопени във фабриката "Метал холдинг" в Янево.
През септември 2003 г. ЕС дори предложи 20 млн. евро помощ за изкупуване на незаконно притежаваното оръжие, но средствата не бяха използвани, тъй като на цялата територия на Косово бяха изкупени само 127 пушки, главно стари и неизправни.
Разформироването на Корпуса за защита на Косово (КЗК) и замяната му с новосформирани сили за сигурност, в които няма да се влеят всички действащи сега военнослужащи, може да доведе до незаконно изнасяне на оръжие и боеприпаси, опасяват се международните специалисти от ООН.
Проблемът ще бъде наследен от ЕУЛЕКС (Правната и полицейска мисия на ЕС с участието на САЩ), която би трябвало да замени ЮНМИК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!