Проектът за изпращане на британска сонда на луната почти сигурно ще получи подкрепата на Nasa.
Доктор Майкъл Грифин, администратор в щатската космическа агенция Nasa сподели, че почти сигурно космическите програми на САЩ и Обединеното кралство ще се преплетат в близките няколко годни. Най-вероятно първата допирна точка между космическите агенции на двете страни ще бъде първата в историята британска лунна мисия – Moonlite.
Причината са подкрепата на САЩ може да се търси в наскоро приключило проучване, което ще бъде публикувано през Януари. В него британската програма Moonlite се оценява като изключително „вдъхновяваща” и „находчива”. Нещо повече, според специалистите на Nasa, занимаващи се с изучаването на единствения естествен спътник на земята, британската програма напълно запълва пропуските в щатската такава.
Ако всичко върви според плановете подкрепата на Nasa ще бъде официално обявена през идното лято. Началото на мисията Moonlite обаче едва ли ще бъде дадено преди 2012г. Тогава най-вероятно в орбита около Луната ще бъде изведен безпилотен космически апарат, който ще изстреля към лунната повърхност четири пенетраторни сонди. Те ще се вклинят в нея с огромната скорост от над 300м/с (около 1080 к/ч). По този начин сондите ще проникнат на дълбочина от поне 2 метра. Веднъж заели предназначените им позиции те ще започнат да следят сеизмичната активност на лунните пластове. Добитите по този начин данни ще дадат на учените информация за физическата структура на лунните недра.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!