К акто издава фамилното му име, той изпълнява автентични родопски песни чак от XVIII век, които научил от баба си. Навремето мъжете ги изпълнявали, когато се завръщали в селото си след приключване на сезонната лятна работа, като по този начин известявали своите жени, че си идват у дома.
Именития наш фолклорен изпълнител е роден през 1943 г. и се преселва в Карловско през 1960 г. Твърди обаче, че е 100-процентов родопчанин.
"Преди 43 години имаше масово изселване от нашия край Баните в Родопите. Тогава бях 16-годишен.
Около 30 семейства се изселиха близо до Карлово. Сред тях бе и нашето семейство с все покъщнина", разказва той пред пловдивския в. "Марица" и допълва:
"Раздялата с Родопите ми беше много трудна. За да не ми липсват и за да ги нося в себе си винаги, приех фамилията Родопски."
Изнасял е концерти в Съветския съюз (1978 г.), в Португалия и Испания, където е бил на турне с Караджовската тройка и Татяна Събинска (1979), в Израел и Арабски емирства (1989) заедно с група "Балкана").
В Англия и Шотландия, които посещава през 1987 г. с трио "Българка", Костадин Варимезов и Огнян Василев, е издадена плоча с техни изпълнения и са направени записи в Би Би Си и Лондонската телевизия
Един от най-любопитните факти в биографията му обаче е свързан с един гастрол зад Океана в средата на 90-те, при който певецът е обявен за почетен гражданин на Сиатъл (Seattle.gov). Благодарение на Родопски, който преподавал фолклор в местния университет, янките дори овладели мотиви от наши народни танци и песни, разказва в. "Марица".
Той заминал на US турнето през есента на 1996 г. заедно с група "Балкански гласове". За три месеца обиколил цяла Америка; правил концерти в почти всеки щат.
"Много ни харесаха и ни предложиха да останем. Удължиха ни визите за няколко месеца, но останахме зад Океана повече от две години. Тогава разбрах, че в Америка обожават нашия фолклор, българския глас и родопската гайда", спомня си с усмивка певецът през 2003 г.
В университета в Сиатъл го поканили да преподава фолклор на студенти от цял свят. Уроците му били практически, ползвал преводач. На лекциите му по родопски фолклор идвали две групи от по 30-40 души.
Изпратиха ме с голям заключителен концерт, а кметът и ректорът на университета ме направиха почетен гражданин на Сиатъл, дори ми връчиха грамота със златен печат, спомня си той.
В града, където са родени китарната легенда Джими Хендрикс и по-късния "сиатълски саунд", представен от "Нирвана", "Саундгардън", "Пърл джем" и "Алис ин чейнс", дори са определили датата 17 януари за празник на българския фолклор. С тържества, много музика и танци хиляди сиатълци почитат този ден традиционно вече няколко години.
Сега, когато съм си в България, на тази дата осъществяваме радиомост от Сиатъл през БНР до местната радиоточка в с. Христо Даново, където живея, обяснява певецът.
Там с неговата формация "Родопа фемили" възможностите за популяризиране на родопския фолклор са практически неограничени, а богатият му преподавателски опит в чужбина вече се ползва за организиране на професионални хоби-курсове по български фолклор, разказват туроператори.
Миналия май той бе обявен за почетен гражданин на смолянската община Баните по случай 35-годишната му творческа дейност и неговата "Песен за Баните" от репертоара му с оркестър "Родопски извори".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!