Е С ще положи още по-големи усилия за реазилизирането на проекта за газопровода "Набуко", който ще доставя природен газ от Каспийския регион за Европа, като заобиколи Русия, предаде Асошиейтед прес като цитира специалния пратеник на ЕС за Централна Азия Пиер Морел, който е на посещение в Туркменистан.
Потвърдих пред президента на Туркмениста Гурбангули Бердимухамедов, че ЕС е убеден, че трябва да се положат още по-големи усилия за изграждането на газопровода "Набуко", заяви Морел.
Конкретни стъпки в тази насока ще има през идните няколко месеца, в началото на 2009 г., допълни Морел.
Проектът за газопровода "Набуко" е подкрепян от САЩ и ЕС. Когато той бъде изграден, ще бъде намалена енергийната зависимост на ЕС от Русия. Сега ЕС получава една трета от петрола си и около 40% от природния си газ от Русия, припомня Асошиейтед прес.
Морел заяви още, че е уверил Бердимухамедов, че ЕС работи със западни енергийни компании по представянето на дългосрочни предложения за разработването на огромните въглеводородни ресурси на Туркменистан.
Туркменистан твърди, че разполага с 20 трилиона куб. метра природен газ. По-голямата част от износа на туркменистански природен газ преминава през Русия.
Съществуват съмнения, че Туркменистан няма да може да изпълнява едновременно задълженията си за доставки на природен газ, наложени от сегашните му договори, и тези, включени в евентуални нови договори със западни партньори, отбелязва Асошиейтед прес.
Туркменистан се задължи да изнася 50 млрд. куб. метра природен газ годишно за Русия съгласно клаузите на 25-годишен договор с Москва.
Туркменистан обеща да доставя годишно от следващата година по 40 млрд. куб. метра природен газ и на Китай. В допълнение Туркменистан може да продава годишно над 5 млрд. куб. метра природен газ на Иран.
Същевременно напредък по проекта "Набуко" беше отчетен в Будапеща, където Турция прие предложението на Унгария за учредяването на международен попечителски орган, който да работи за бързото осъществяване на проекта за газопровода, предадоха световните агенции.
Предложението е било прието по време на визита на турска делегация в Будапеща за разговори за проекта "Набуко" със специално създадена по въпроса комисия в унгарския парламент. Турската делегация беше ръководена от Сонер Аксой, председател на комисията по промишлеността, търговията и енергетиката в турския парламент.
След разговорите председателят на унгарската комисия, бившият министър на икономиката Янош Кока каза, че Турция подкрепя предложението на Будапеща за създаването на международен орган. Подобен орган ще стимулира политическата воля, необходима за стартирането на реализацията на проекта, замислен още от 2002 г., отбелязва ДПА.
По време на дискусиите в Будапеща представителите на двете държави са обсъждали как да бъде постигнат баланс между потребностите на ЕС и на Турция. Турция е обвинявана, че бави проекта "Набуко" с искането си да й се позволи да отклонява 15% от природния газ, който ще минава през нейна територия, за да се снабди по този начин с евтин енергиен източник, припомня ДПА.
И докато ЕС подкрепя проекта "Набуко", Русия подкрепя "Южен поток", по който работи заедно с италианския енергиен гигант ЕНИ. В "Южен поток" участват България, Сърбия, Гърция и Унгария.
България, Унгария, Австрия, Германия и Турция са част и от проекта "Набуко", в който ще бъдат инвестирани 7,9 млрд. евро за изграждането на газопровода, дълъг 3300 км.
Унгария не винаги е гледала оптимистично на проекта "Набуко". Миналата година унгарският премиер Ференц Дюрчани раздразни Брюксел, когато нарече плановете за газопровода "мечти" и каза, че човек не може да се топли само с мечти.
После обаче той смекчи позицията си и заяви, че в Европа има място и за двата проекта за доставка на природен газ, припомня ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!