"Недоволство сред офицерите, разочарование в семействата. Такава бе реакцията при съобщението за отложеното завръщане на 16 500 войници от Трета пехотна дивизия - информира от Вашингтон Жан Луи Порте. - Командващият дивизията съобщи, че войските от Първа и Втора бригада ще бъдат върнати обратно в родината си до края на септември. Единствено Трета бригада на Трета пехотна дивизия започна постепенното си изтегляне. Това се налага заради несигурната ситуация на място и продължаващите атаки срещу окупационните сили."
"Решението даде повод на много офицери да повторят казаното от тях и по-рано, а именно - че в Ирак са необходими повече военни части, а сегашният им брой - 145 000 войници, е категорично недостатъчен. Предвид недоволството на семействата, парламентаристите започнаха дебат. Авиацията се завърна, защо да не го направи и пехотата?, попитаха някои. Сега може да се чака ефекта от натиска над администрацията на Буш, която на свой ред да отправи призив за помощ към международната общност. Без разрешение на ООН обаче задачата изглежда ще бъде трудна, както вече го доказа Индия. Страната отказа да изпрати свои контингент в Ирак. Срещата между президента на САЩ Джордж Буш и генералния секретар на ООН Анан в понеделник в Белия дом изглежда с нищо не смекчи американската неприязън спрямо международната организация", предава кореспондентът на френското радио.
Френският президент Жак Ширак изключи възможността за френско участие за стабилизирането на Ирак без мандат на ООН. Той направи това изявление по време на среща с чешкия президент Вацлав Клаус.
Нападенията срещу силите на американско-британската коалиция в Ирак стават все повече и по-добре подготвени, заяви от своя страна US военен представител, цитиран от АФП. От 1 май, когато Буш обяви края на бойните действия, в Ирак са загинали най-малко 80 военнослужещи, 32-ма от които - в сражения. Нападенията на неизвестни лица срещу американските сили са съсредоточени в центъра на Ирак, смятан за крепост на сунитите. Според американския представител по всяка вероятност участват и чужденци.
Същевременно новият преходен политически съвет на Ирак работи усилено. Поредното му решение е за създаването на трибунал, който да разгледа военните престъпления, извършени по времето на бившия режим на Саддам Хюсеин, предаде РФИ-България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!