Г лавна тема за всички британски вестници е инцидентът, при който полицията в Лондон уби невинен бразилец.
"На неподходящо място, в неподходящо време", обявява в заглавие "Индипендънт". Още невинни хора могат да пострадат, предупреждава на първа страница "Дейли телеграф". Повече спецполицаи ще преследват петима атентатори, които са на свобода, отбелязва "Таймс".
В редакционна статия "Гардиън" посочва, че убийството на невинен човек е голям удар за полицията. Общественото доверие в силите за сигурност, особено сред етническите малцинства, на които се разчита за противопоставяне на тероризма, е силно разклатено, предупреждава вестникът и продължава:
"Прави чест на полицията, че още в събота ясно призна, че застреляният няма връзка с четирите опита за атентат в Лондон в четвъртък. Властите се извиниха също на семейството на загиналия бразилец и изразиха искрено съжаление за случилото се.
Ще бъдат извършени две разследвания - вътрешно и външно. Новата независима комисия, която разследва полицейски грешки и произвол, едва ли би могла да си представи по-голямо предизвикателство още при първото си разследване.
Много от фактите все още не са известни - след като призна грешката си, полицията спусна завесата на мълчание", изтъква "Гардиън".
Това, което се знае, е че полицията е наблюдавала сградата, където живеел бразилския гражданин, заради улики, открити на мястото на неуспелия опит за атентат на станцията Овал. При излизане от дома си бразилецът бил проследен от въоръжени цивилни полицаи.
Когато стигнал до станцията на метрото Стокуел, полицаите го призовали да спре. Вместо това той побягнал, прескочил бариерите в метрото и побягнал към влака, където бил застрелян.
Въпросите без отговор са много, отбелязва вестникът:
Дали става въпрос за грешка в системата или за индивидуален пропуск?
Доколко надеждни са били разузнавателните данни и анализът, който са направили полицаите?
Колко други хора, които живеят в тези апартаменти, са били проследени?
Защо е бил заподозрян бразилския гражданин?
Ако полицията се е опасявала от атентат в метрото, защо преди това е позволила на преследвания бразилец да пътува необезпокояван в автобус?
На какво основание и от кого спецполицаите са получили разрешение да подходят към бразилеца като към опасен терорист?
Точно по какъв начин цивилните полицаи са се представили като органи на властта?
Възможно ли е бразилецът да е помислил, че те са терористи, които го преследват?
В заключение вестникът отбелязва, че властите трябва да подготвят по-добре обществото за опасността от продължителна вълна от насилие.
Много европейски вестници също изразяват безпокойство по повод този случай, но се правят оценка и на последиците за Европа от бомбите в Египет.
Испанският "Мундо" цитира определението на британската полиция, която нарече "трагедия" убийството на невинен бразилец в петък, и пише:
"Грешката без съмнение се дължи на силния натиск, който се оказва на полицията да разкрие извършителите на последните атентати в Лондон, посочва изданието. Британското правителство не трябва да позволява трагичната грешка да послужи на враговете на демокрацията, то трябва да разясни колкото се може по-бързо всички обстоятелства и да предотврати нови подобни инциденти."
Вестникът се пита и какво ли би се случило при подобна грешка в Испания след атентатите от миналата година.
Германският "Тагесцайтунг" смята, че няма оправдание за политиката да се разстрелват на място заподозрени атентатори самоубийци.
Полицията е имала някои улики - че бразилецът е бил наблюдаван, че е отказал да спре, че е имал тъмна коса и е бил облечен необичайно за лято, но всичко това не е основание той да бъде застрелян, изтъква изданието.
Осама може доволно да потрие ръце, обявява в заглавие чешкият "Право", като допълва, че една от целите на терористите е да отслабят демокрациите, и е пита:
"Може ли полицай да застреля човек само защото не прилича на европеец или може би носи нещо под палтото си?".
Австрийският "Щандарт" също смята, че има алтернатива на стрелбата срещу предполагаемите атетнатори самоубийци.
Този вестник също се пита дали информацията, с която са разполагали силите за сигурност, е била достатъчна за издаване на смъртна присъда, изпълнена без отлагане.
Хората съвсем основателно настояват парламентът да се занимае със случая, защото дори когато има терористична заплаха, ликвидирането на хора не може да бъде въпрос само на полицейски инструкции, изтъква изданието.
Реакциите на Тони Блеър на нападенията в Лондон показаха най-доброто и най-лошото в неговата личност и веднага заздравиха позициите му, посочва испанският "Ел Паис".
"Премиерът обаче все още отказва да даде отговор на въпроса, задаван от много британци - дали войната в Ирак не е засилила световния тероризъм? Блеър знае, че освен от дявола, тероризмът е създаван също от бедността, корупцията на арабски правителства и палестинския проблем", смята авторът на коментара.
Парижкият "Фигаро" помества снимка на полицаи с каска, застанал пред разрушен от бомба хотел в египетския курорт Шарм ал Шейх, и обявява в заглавие: "Смъртоносното лято на "Ал Кайда".
Месец и половина преди президентските избори тези нападения, които са най-кървавите в историята на страната, нанасят тежък удар на режима на Хосни Мубарак, който е все по-уязвим от ислямския тероризъм, посочва изданието.
Нападенията от Лондон и Шарм ел Шейх вероятно нямат връзка помежду си, но следват същия сценарий и същата стратегия на глобалния ислямски тероризъм, който се опитва да унищожи Запада, пише в Испания "Ел Паис" и призовава за по-голяма интеграция на мюсюлманските общности в западните държави, за да се изолира тероризмът.
Според словашкия "Правда" нападенията в Лондон и Египет не са отмъщение за Ирак: "За разлика от Великобритания, Египет няма войски в Ирак и е ислямска страна с мюсюлманско население. Дори и без войната в Ирак ислямските фундаменталисти ще намерят повод за атентати."
Италианският "Стампа" е на мнение, че изборът на египетски туристически курорт е много добре изчислен. Независимо че географски атентатите са в Близкия изток, те са насочени срещу Европа, посочва вестникът.
Изданието критикува действията на ЕС срещу тероризма, като посочва замразяването на шенгенските споразумения от Франция, забавянето на антитерористичните мерки в Италия и непризнаването на международните заповеди за арест от Германия.
Швейцарският "Трибюн дьо Женев" отбелязва, че повечето швейцарски туристи в Египет са решили да останат въпреки атентатите. Това според вестника е признак, че западноевропейците започват да свикват със заплахата от тероризма и я смятат за неизбежност, към която трябва да се подхожда прагматично.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!