П реди около 40 000 години нашите предци влезли за пръв път в Европа. Там, освен война и търговия, те интензивно започнали да правят и любов с по-старите европейци - неандерталците. В резултат на това дедите ни се променили значително.
Учени смятат, че поредното доказателство за тази спорна теория е уникален череп, принадлежал на хибрид между човек и неандерталец и открит при разкопки в Румъния през 2004-2005 г., пише научното списание "Лайв сайънс".
Съвременните хора се появили в Африка преди около 150 000 години, според стандартната теория, която в последно време доста се оспорва. Откритият в Югозападна Румъния череп датира от около 5000 години след заселването на хората в Европа.
Изследователите Жоао Зилхао от Бристолския университет и Ерик Тринкаус от Вашингтонския университет сравнили черепа с човешки материал от този период.
Нарекли го Oase 2, тъй като преди него в същата пещера, наречена "Пещерата с костите" (Pestera cu Oase), по-близо до повърхността бил открит друг череп, съответно Oase 1.
Радиовъглеродният анализ показал, че Oase 2 е на възраст поне 35 000 години. Неговата долна челюст (мандибула) обаче е подобна на тази на Oase 1, за който може да се каже с по-голяма точност, че е на приблизително 40 500 години. Ето защо учените смятат, че и двата черепа са горе-долу на една възраст.
Това ги прави най-древните останки от съвременни хора, откривани някога в Европа.
На пръв поглед черепът Oase 2 притежава типично човешки пропорции и характеристики. Други негови черти обаче са откровено неандерталски. Най-силно се набиват на очи полегатото чело и изключително големите горни кътници.
Технически това е череп на модерен човек, но хората, които познаваме днес, са се развили значително оттогава, обяснява Тринкаус.
Неговият колега отбелязва, че находката повдига важни въпроси за еволюцията на съвременните хора. Можело да става дума за процес на обратна еволюция. По-вероятно било обаче хора и неандерталци да са се кръстосвали с неандерталската популация, след заселването им в Западна Евразия.
В резултат на това полово общуване, бъдещите поколения наследствено придобили типично неандерталски черти, както и уникална комбинация от характеристики, възникнали при смесването на гените на двата вида.
Подобно доказателство в полза на теорията за интензивното биологично и културно общуване между хора и неандерталци Тринкаус обяви през октомври.
Не малко водещи специалисти в областта обаче продължават да се съмняват. Така например, Ричард Потс от Смитсъновия национален музей по естествена история признава изключителността на откритието в румънската пещера, но отбелязва, че не е задължително необикновените за човек черти на Oase 2 да са неандерталски. Много вероятно било да се предават по линия на по-ранните човешки популации от Африка.
Така че, все още остава под въпрос дали хората някога са срещали жив неандерталец, камо ли да обменят с него каквото и да било...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!