Н ова тенденция към по-здравословно хранене се наблюдава сред българите, съобщи Лазар Лазаров, зам.-министър на труда и социалната политика.
Намаляло е потреблението на хляб и тестени изделия, за сметка на това консумираме повече месо, плодове и зеленчуци.
Според Лазаров причината за промяната е, че общият доход средно на семейство през миналата година е бил 845 лева за месец, което е с 24% повече в сравнение с 2006 г.
Разходът на семействата е бил 770 лева, като 650 лева от тях са отивали за храна.
Според Лазар Лазаров политиката по доходите от труд на министерството цели догонващо нарастване на работните заплати спрямо страните членки на ЕС.
От социалното министерство са изчислили, че с 65% се е увеличила работната заплата у нас в сравнение с 2000 г., с 37% са нараснали заплатите в частния сектор, като там се отбелязва най-голямо увеличение.
В. "24 часа" цитира зам.-министър Лазаров, който е съобщил, че заплатите в частния сектор ще бъдат увеличени поне с 15% до края на годината. От следващата седмица започвали преговори между синдикати и работодатели за подписване на национално споразумение за препоръчителното повишение.
Тенденция на поскъпване на плодовете и зеленчуците отбелязва тази седмица Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Леко са поевтинели сиренето и кашкавалът.
Краставиците са поскъпнали са поскъпнали с 13,5% до 2,79 лв. за кг на едро, домати - със 17,3% до 2,30 лв. за кг, съобщават от комисията.
Олиото е мнало 3 лв. за литър като поскъпването му през седмицата е с 2%.
Кашкавал "Витоша" е поевтинял с 2% до 8,97 лв. за кг, цената на кравето е паднала с 1,5% до 4,47 лв./кг.
Малотрайните колбаси са поскъпнали с 6,9% за седмица до 4,18 лв./кг, а цената на шпековия салам се е вдигнала с 4,1% до 8,63 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!