Т . нар. плосък данък да бъде въведен с или без необлагаем минимум беше акцент в продължилата близо четири часа дискусия в парламента по промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Гласуването на първо четене на трите проекта за изменения в закона ще бъде в петък.
От 1 януари 2008 г. да се въведе единна данъчна ставка 10% върху доходите на физическите лица, предвиждат промените в закона, внесени от Министерския съвет.
С измененията, предложени от правителството, се променя сегашният данъчен режим на прогресивно облагане на доходите на физическите лица с единна пропорционална ставка.
Въвеждането на плоския данък означава прехвърляне на данъчната тежест от хората с високи доходи към тези със средни, заяви депутатът от БСП Георги Близнашки по време на дискусията.
Той изрази мнението, че плоският данък е вреден, защото освобождава олигархията от отговорност и натоварва хората със средни доходи. Преди време и други представители на БСП изказаха резерви по отношение на въвеждането на плоския данък.
"Въвеждането на тази данъчна система ще задълбочи до непоносимост социалната диференциация в българското общество. Плоският данък е несправедлив", заяви Близнашки.
Той смята също, че е необходимо да има данъчни облекчения, защото след членството ни в ЕС България може да използва средствата от еврофондовете. Облекчаването обаче трябва да стане чрез реформа на прогресивното облагане, а не чрез въвеждане на плосък данък.
Премиерът Сергей Станишев, на пресконференция по повод провеждащия се в София форум на Партията на европейскитуе социалисти, каза, че винаги трябва да се съди по крайните резултати, а не по това кой какво клише е сложил върху една или друга политика.
Не всичко, което звучи ляво, винаги е ляво, и не всичко, което изглежда дясно, води до десни резултати, посочи Станишев в отговор на въпрос.
Резултатът от намаляването на корпоративния данък през миналата година е 50% увеличение на приходите от него в бюджета, добави той.
Николай Камов от "Коалиция за България" заяви, че не може да отпада семейното подоходно облагане, защото то е заложено в програмата на управляващите.
В този вид плоският данък зачерква всичко досега направено от тройната коалиция, коментира Камов.
Лидерът на ДСБ Иван Костов каза, че плоският данък трябва да бъде въведен, но не и по начина, предложен от правителството. Той припомни, че миналата година неговата парламентарна група е имала проект за 17% плосък данък, но с необлагаем минимум.
Мартин Димитров от ОДС е вносител на законопроект, с който също се предлага пропорционален данък от 10%, но със запазване на необлагаемия минимум, който догодина да е 220 лв., а за всяка следваща година да се индексира с процента на инфлацията.
"Въвеждането на този начин на облагане ще извади доходите от сивата икономика, но не може да отпадне семейното подоходно облагане, защото е несправедливо. Непосилно става за семейство с две деца и със заплати от по 300 лева да живеят, защото се покачват цените на горивата и на тока, а сега се премахва и данъчното им облекчение", посочи Иван Костов.
Той попита управляващите защо премахват и облекченията за дарения, след като хората много трудно се решават на подобна стъпка. Колко пари ще спестите от премахване на данъчно облекчение за дарение - ако ставаше дума за един милион лева, бих се замислил, но сумата е много по-малка, коментира Костов.
Председателят на парламентарната група на "Коалиция за България" Михаил Миков обясни, че от 58 млн. лева, 56 млн. лева са дарение на физически лица, което може да бъде прието и като злоупотреба с укриване на данъци. Поради тази причина е основателно премахването на облекчения, добави той.
Финансовият министър Пламен Орешарски обясни, че плоският данък от 10% ще стимулира хората с доходи около 1000 лева да си плащат данъците. Този начин на облагане не е насочен към най-богатите българи, защото те плащат други данъци - данък печалба и данък върху дивидента, каза министърът.
Той обясни, че не може да се запази необлагаемият минимум, защото така данъкът би бил с две ставки - 0% и 10%.
Замисленото въвеждане от следващата година на единна ставка от 10% върху всички доходи, независимо от размера им, е на път да създаде най-голямото разцепление в левицата, откакто преди две години тя пое властта в коалиция с НДСВ и ДПС, пише Медиапул.бг.
Изданието съобщи, че заради различията вътре в левицата, депутатската й група е привикана на спешно заседание в четвъртък вечерта, където министърът на финансите Пламен Орешарски и социалният министър Емилия Масларова ще убеждават депутатите противници на плоския данък да подкрепят проектозакона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!