И от Турция идват заразени с миниращ молец домати.
Количеството им обаче е по-малко от гръцките - около 10%, съобщи пред журналисти министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Когато бъдат открити болни домати, те се сортират и унищожават още на границата, увери той докато инспектираше състоянието на плодовете и зеленчуците на борсата в столичния квартал Слатина.
На ГКПП "Капитан Андреево" от 146 тира с домати, идващи от Турция, са били открити заразени в едва пет.
На всички гранични пунктове има български фитосанитарен контрол, който проверява влизащите в страната плодове и зеленчуци. От заразените домати по пазарите не успява да стигне почти нищо.
Министър Найденов отбеляза, че България не може да наложи карантина за този вид вредител и по тази причина се разчита на засиления граничен контрол. Ежедневно се проверяват и големите тържища в цялата страна.
Той припомни, че е помолил гръцката си колежка фитосанитарните власти в южната ни съседка да изпълняват ангажиментите си. Той очаква отговор от нея до утре и ако няма промяна, ще поиска спешна среща с еврокомисаря по земеделието.
"Нашата най-голяма грижа е да бъде запазена нашата прекрасна продукция. Нашите домати са по-големи, по-хубави и по-вкусни и със сигурност не са заразени. Така че, нека в такива ситуации да бъдем по-солидарни към родния производител", призова той.
Миниращият молец и засегнатите от него домати не са опасни за здравето. Трябва само да се измиват обилно с вода. Заразата обаче може да се разпространи върху българските насаждения, обясняват експерти.
Националната служба по растителна защита е подготвила брошура с повече информация за вредителя.
Зараза от него е констатирана миналата година на територията на страната ни, но поради бързата реакция на службите не е имало последствия за продукцията, обясни земеделският министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!