О коло 50 френски миротворци пристигнаха в Южен Ливан днес. Това са първите подкрепления за силите на ООН, които трябва да помогнат на ливанската армия да се установи в района, предаде Ройтерс.
Франция обеща да изпрати само 200 войници - ангажимент, който разочарова ООН и САЩ, тъй като те се надяваха страната да осигури ядрото и командването на мироопазващите сили.
Ливанската армия се установи за първи път за последните 30 години на границата с Израел и зае позиции в "Портите на Фатима", Югоизточен Ливан.
Много е вълнуващо да се върнем тук за първи път след 1975 г. Отсега нататък ние ще защитаваме границата на нашата страна, каза пред Франс прес ген. Шарл Шейхани, ръководител на 10-а пехотна бригада.
В неделя предстои и българското правителство официално да оповести колко и какви части ще участват в състава на мисията на ООН в Ливан.
Заявявам принципна готовност и политическа воля да участваме в контингента на ООН, заяви премиерът Сергей Станишев след оперативно заседание на Министерския съвет, което се провежда в резиденция "Евксиноград".
Най-важното условие, при което това може да стане, е световната организация да уточни ясно параметрите на мисията, подчерта Станишев. По думите му за България е от изключително значение, че това ще бъде мироопазваща, а не мироналагаща мисия.
Междувременно ООН обяви плановете си за необходимите бойни подразделения
за мироопазващите си сили и сроковете за разполагането им, предаде Ройтерс. Съгласно плана са нужни следните подразделения:
- осем механизирани пехотни батальона (650 до 850 войници всеки);
- три леки разузнавателни батальона;
- два батальона бойни инженерни войски;
- един батальон строителни инженерни войски;
- четири свързочни роти (190 войници всяка);
- едно поддържащо звено за пет наблюдателни хеликоптера (160
войници);
- две роти военна полиция (60 до 80 полицаи всяка);
- едно медицинско звено (60 войници).
- един логистичен батальон (300 войници).
- три щабни роти;
- един картографски отдел.
Сроковете за разполагане на силите в Ливан са следните:
До 2 септември: Разполагане на 3500 войници, включващи три
механизирани пехотни батальона, един лек разузнавателен
батальон, един батальон бойни инженерни войски, един батальон
строителни инженерни войски, две свързочни роти, една рота
военна полиция и една щабна рота.
До 5 октомври: Разполагане на още три механизирани пехотни
батальона, другите два леки разузнавателни батальона, втория
батальон бойни инженерни войски, другите две свързочни роти,
звеното за поддръжка на наблюдателните хеликоптери, втората рота
военна полиция, медицинското звено, логистичния батальон и
другите две щабни роти.
До 4 ноември: Пълно разполагане на останалите сили.
Часове след като световната организация призова европейските страни да изпратят мироопазващи сили, движението "Хизбула" и ливанските сили за сигурност съобщиха за въоръжен сблъсък между бойци на групировката и израелски войници, предаде Ройтерс.
Източник от ливанските сили за сигурност съобщи, че самолети и хеликоптери са атакували цели, като са изпратили и въздушни десантчици рано тази сутрин близо до село Бодай, западно от град Баалбек в долината Бекаа.
Това е първото по-голямо нападение след спирането на огъня, което сложи край на 34-дневните боеве.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!