Н яколко агенции на ООН ще помогнат на 10 000 български семейства, засегнати от наводненията, съобщи в Ню Йорк службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
Екип на ООН е стигнал до извода, че най-неотложните нужди са
предотвратяване разпространението на преносими чрез водата болести и подпомагане на 10 000 семейства, чийто къщи са били частично или напълно разрушени от наводненията в България.
Световната здравна организация предоставя техническа подкрепа при подготвяне на помощта и анализира щетите, а УНИЦЕФ още следващата седмица ще предостави материали за пречистване на питейната вода и предотвратяване разпространението на болести.
Върховният комисариат на ООН за бежанците и Програмата на ООН за
развитие също обмислят възможността на помогнат на пострадалите.
Като част от реакцията, която системата на ООН в България организира във връзка с настъпилите наводнения, Програмата на ООН за развитие (ПРООН) чрез своето Бюро "Превантивни дейности и възстановяване при кризисни ситуации" задели 100 000 щ. д. за неотложни дейности в отговор на кризата.
Средствата ще се използват основно за укрепване координацията при оказване помощ на населението, изготвяне на оценки на щетите и подкрепа за планирането и управлението на цялостната възстановителна работа след кризисното положение в страната и така ще допълнят усилията на останалите агенции на ООН в България, съобщиха от офиса на ПРООН в София.
На 11 юли българското правителство се обърна към постоянния координатор на ООН за страната с искане за оказване на подкрепа в аварийно -възстановителните работи и осигуряването на належащи материали и средства. Екипът на ООН за България в сътрудничество с правителствените органи, неправителствени организации и други международни организации, вземащи участие във възстановителната операция, изготви експресна оценка на положението.
Допълнителна информация беше получена и от офисите на проектите на ПРООН в най-силно засегнатите райони на страната. В България ПРООН разполага с национална мрежа от проекти, работещи на територията на две трети от 264-те общини на страта, в това число и в най-пострадалите райони.
Постоянното представителство на ПРООН ще координира с отговорните институции разпределението и конкретното разходване на средствата за възстановяване в размер на 100 хил. щ. д., които централата на Програмата отпусна за България.
Екипът на ООН за страната продължава да съгласува подкрепата си за набавяне на нужното оборудване и материали за ликвидиране последствията от наводненията.
УНИЦЕФ предоставя материали и средства за справяне с извънредни ситуации със специална грижа за осигуряване на чиста питейна вода и недопускане разпространението на епидемии, се казва в съобщението на офиса на ПРООН.
Лиезон офисът на Световната здравна организация с участието на експерт от офиса на СЗО в Копенхаген направи оценка на място в засегнатите райони и има готовност да реагира при нужда с медицинска и друга помощ за засегнатото население.
Службата на ВКБООН проучва възможности, за да окаже подкрепа на пострадалите от наводненията. Екипът на ООН за страната поддържа връзка със Службата на ООН за координация на хуманитарните дейности, чрез която разпространява данни за положението и се стреми да привлича международна помощ за действията, предприети от България.
Докато още се възстановяваше от наводненията от май и юни, в началото на юли България беше застигната от проливни дъждове и масирани наводнения.
По данни на Държавна агенция "Гражданска защита" пряко засегнати са над 2 000 000 души, от които 35 000 деца до 16-годишна възраст. Общо 6300 сгради, в това число 4300 частни жилищни сгради, бяха повредени в периода на наводненията (25.05 ? 13.07), а без покрив останаха 1716 души. Разрушени са 21 моста, срутили са се 34 подпорни стени, а 48 свлачища са се активиризирали. Повредени са 15 водопровода, скъсани са 4 язовирни стени и са прекъснати 99 диги.
Българското правителство оценява щетите на прибл. 75 млн. евро. Само на железопътната инфраструктура са нанесени щети за над 25 млн. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!