П равно регламентиране на съжителството без брак предвижда новият Семеен кодекс, който депутатите приеха на първо четене.
Гласуван беше внесеният от Министерския съвет проект за нов Семеен кодекс.
Най-важните промени в текста са уреждането на фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена и въвеждането на брачния договор. Това са два изцяло нови института в българското законодателство.
Детето трябва да има установен произход още при раждането, е записано също в законопроекта.
Въвежда се национален регистър на осиновяващи и единна информационна система за децата, подлежащи на пълно осиновяване.
За да се ускори извеждането на децата от специализираните институции се предлага да се допуска осиновяване без съгласие на родителя, ако той в срок от шест месеца след настаняването на детето без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката.
Статистиката сочи, че в момента над 50% от децата в България се раждат при фактическо съжителство и само 20 до 23% от тях се припознават, а според неофициална информация над 300 хил. души у нас живеят заедно без брак.
В новия кодекс отпадат предвидените според сега действащия минимален и максимален размер на издръжката на ненавършилите пълнолетие деца.
Законопроектът беше одобрен въпреки гневните становища на Светия синод на Българската православна църква, Епископската конференция на католическата църква, Главното мюфтийство и Обединените евангелистки църкви, които са против признаване на т. нар. фактическо съпружеско съжителство.
От ОДС гласуваха против законопроекта, защото според депутата Мартин Димитров "с него се обезценява институцията на семейството".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!