М нозинството турски избиратели - 72%, подкрепиха промените в конституцията на Турция на вчерашния референдум в страната. Според информация на Централната избирателна комисия "за" са гласували 69% от избирателите при 100% преброени бюлетини.
Най-важната конституционна промяна е изборът на президент с всеобщо гласуване при мандат от пет години и възможност за преизбиране веднъж. Досега държавен глава се избираше от парламента за срок от седем години.
Реформата, предложена от управляващата Партия на справедливостта и развитието, предвижда също така парламентарни избори на всеки четири години, вместо на пет, както досега.
Резултатът от вота няма да повлияе статута на президента Абдула Гюл, който беше избран от меджлиса (парламента) през август със седемгодишен мандат. Наследникът му обаче ще бъде избиран пряко от народа през 2014 г.
Избирателната активност на референдума в неделя е била сравнително ниска според турските стандарти - 67%. АП отбелязва, че на парламентарните избори през юли са гласували над 80%.
Близо 42,6 млн. избиратели бяха призовани да се произнесат по пакета с конституционни промени, който предвижда още намаляване до 25 години на възрастта, на която лице може да бъде избирано за депутат; фиксиране на 184 депутати (1/3) на необходимия кворум за работа на парламента и т.н.
По действащото сега законодателство се изисква конституционно мнозинство или две трети - 367. Именно заради отсъствието на кворум за гласуване в парламента първият тур на президентските избори, състоял се на 27 април, беше отменен от Конституционния съд. Впоследствие това стана причина за провеждането на предсрочни парламентарни избори.
Висшата избирателна комисия, която в сряда взе решение да не отлага референдума, определи глоба от 17 турски лири (около 10 евро) за всички гласоподаватели, които не се възползват от правото си на вот. Всенародното допитване струва на турците 103 млн. турски лири (60,1 млн. евро). Референдумът в неделя бе петият в историята на турската република, отбелязва НТВ.
Турски организации, защитаващи правата на жените, атакуваха проектоконституцията, подготвена от кабинета на премиера Реджеп Тайип Ердоган, с аргумента, че тя нарушава равенството между половете и връща страната години назад.
Документът предизвика оживен дебат заради частта си, разрешаваща връщането на ислямските забрадки в университетите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!