Най-търсените жилища са панелки от 60 до 80 кв. м, които са най-близо до възможностите на купувачите. В момента в панелни апартаменти живеят 530 000 души.
2003 г. е била една от най-добрите за бизнеса с недвижими имоти. Сред причините за поскъпването на жилищата сe изброяват по-лесният вече достъп до ипотечни кредити, намаляване на лихвите от банките при отпускането на заеми за имоти и предстоящото приемане на България в НАТО и ЕС, което оказва положително влияние върху пазара на недвижими имоти.
Според представители на сдружението се е стигнало до треска за закупуване на недвижими имоти. Разликата в цената на жилищата между София и Лондон обаче остава 100 пъти. Това обаче не е трайна тенденция. Постепенно ще се получи равновесие между търсенето и предлагането на цени, които пазарът е установил за справедливи, смятат от "Недвижими имоти".
Тенденцията на нарастване на цените ще продължи и през тази година, прогнозират от сдружението. Според Орлин Владиков обаче завишението няма да е по-голямо от 10%. Темпът на нарастване в цените през 2003-та е имал малко шоков характер, смята той. Прогнозата на сдружението е, че през през настоящата година ще имаме плавно и постепенно покачване в рамките на 10%. Предвижда се ръст и в цените на индустриалните имоти.
Mрез миналата година са се увеличили и цените на земята около Черноморието. Там квадратният метър се търгува по 120-130 евро. Цената пада до 50 евро за квадратен метър в по-малките морски курорти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!