"24 часа" е избрал да води със заглавие, от което става ясно, че управителите на пистите в ски-курорта Банско са вменили на ски-спасители задължението да глобяват най-бесните скиори и сноубордисти заради зачестили кървави сблъсъци. Спасителите вече били снабдени с кочани с бланки за предупреждение и дебнели за нарушители по пистите.
На страниците на "Труд" и "24 часа" продължават коментарите около законността на царските имоти. За "24 часа" юристът Асен Ошанов, който управлява имотите, твърди, че има десетки документи, доказващи как дядото на сегашния български премиер цар Фердинанд е купил имението "Врана". Ошанов твърди още, че до 1926 г. в България нямало нотариални актове и че Интендантството, което управлявало царските имоти преди 1944 г., било лична администрация на царете и затова те биха могли да го наследяват.
Ошанов е опроверган от страниците на "Труд" от юрист, който цитира закон от 1885 г., с който нотариалните актове се въвеждат в Княжество България. Изданието предлага и редица мнения по случая на политици от почти целия спектър, които са обединени около идеята да се произнесе съдът.
Друга гореща тема от последните дни - президентската идея за референдум за приемането на България в ЕС, отново е намерила място в печата.
След като лидерът на ДПС Ахмед Доган вчера се присъедини към противниците на предложението, "Сега" излиза с материал, озаглавен "За страха от референдумите". Анализът критикува твърдението, че референдумът за ЕС се бил състоял, защото бил налице консенсус между политическите сили. "Ами тогава направо да качат БСП на власт", иронично призовава "Сега", позовавайки се на социологическите прогнози.
Изданието продължава с въпроса "Защо хората да са дозрели да избират г-н Паси, г-н Доган, г-н Илчев, програмите на партиите им, а да не са в състояние да решат за Европейския съюз?". Вестникът сам си отговаря, че вероятно става дума за страх на управляващите, че на хората ще им хареса да бъдат питани и да се чувстват отговорни за живота си.
Вестник "Труд" публикува разказ на български хирург, оказвал първа помощ на българските войници след нападението над база "Индия" в Кербала преди Нова година. Д-р Александър Парашкевов споделя, че нито един от убитите и пострадали войници не е бил ранен в гърба и че всички са гледали смъртта в очите. Разказва, че докато оказвали първа помощ на ранените, лагерът бил обстрелван. "Ако са загинали петима бойци, сме спасили 10. Тая математика е лоша, но е така. Трябва да си късметлия, за да оцелееш в Кербала", заключава д-р Парашкевов пред "Труд".
По същата тема "Монитор" публикува критичен анализ, озаглавен "Кербала - българското Ватерло пред вратите на НАТО". Според автора трагедията в Ирак доказала, че българската армия е небоеспособна и че при подбора на бойците е била налице "типичната българска шуробаджанащина". "Допуснато е дори присъствието на любовни двойки и на годеници - нещо като предсватбено пътешествие из курортите на Ирак", иронично коментира "Монитор".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!