П ристрастеността към алкохола, цигарите и дрогата е опасна - това е безспорен факт. В Европа обаче съществуват нови тенденции, които крият не по-малки рискове.
Една от тях е пристрастеността към компютрите и Интернет.
Пристрастяването към Интернет наричат киберпристрастяване. Хората, страдащи от този вид зависимост, чувстват празнота и непълноценност, когато не са в мрежата.
Френските лекари вече са описали симптомите на заболяването. Самият термин киберзависимост се появява за първи път през 1995 година в САЩ.
Френското правителство се опитва да улесни достъпа до информация за всички. В същото време специалистите предупреждават, че понякога свободата се използва по опасен начин.
Ето какво разказа Дан Велеа, психиатър в болница в Париж: "Първото нещо, което трябва да се има предвид за хората, определени като киберпристрастени, е фокусирането.
В момента, когато всички интереси на личността са съсредоточени в Интернет, можем да говорим за зависимост. Зависимост от Интернет, ако използваме други думи.
А засегнатият човек не може да извършва характерните за ежедневието дейности. В най-добрия случай те са ограничени до социално-професионалните задължения. Смятам, че това трябва да бъде обяснено на хората.
Важно е да се знае, че час - час и половина в мрежата е нормално времетраене, но повече от него не се препоръчва. Има значение и колко пъти субектът влиза в интернет. Още повече, ако го прави без причина. Това също е обезпокоителен сигнал."
Безсъние, тревога, депресивни състояния, вглъбяване в себе си - това са все симптомите на киберзависимостта. Понякога те правят социалния живот невъзможен.
Интернет маниаците се пристрастяват към игри в мрежа, форуми, чатове, онлайн пазаруване, порнографски сайтове.
Под влиянието им попадат хора от всички възрасти, както обясни Уилям Ловенщайн от клиниката "Монтевидео" в Париж: "Три четвърти от хората, които идват на консултации в клиниката "Монтевидео", са подрастващи.
Те са водени от своите родители, които пък не знаят какво да правят. Възрастните вече са опитали всичко, включително и заплахи да изхвърлят компютъра.
Младите пациенти се характеризират с агресивност и състоянието им може да се оприличи с това на пристрастените към канабиса. По-възрастният контингент идва под претекста, че консумира кокаин, амфетамини или други стимуланти.
В процеса на първата консултация обаче става ясно, че всъщност те прекарват 18 от 24 часа пред екрана. "
Ако трябва да разграничим киберпристрастените по пол, то жените са зависими от покупките и от чата.
Скрити зад анонимността, те се представят като други личности. Например, момичета на 14-15 годишна възраст казват, че са на 20. Феноменът набира скорост, а лекарите рядко предписват лекарства или терапия срещу киберзависимостта.
В Гърция са пристрастени към мобилните телефони.
Цифрите говорят сами. 11 милиона души и повече от 10 и половина милиона абонати-това означава почти 100% покритие. През 2000-та година на сто души са се падали 85 мобилни телефона, а през 1998 г. съотношението е било 20 на сто.
Зависимостта засяга и децата. Те вече предпочитат да си купуват телефони и аксесоари за тях, вместо да отидат на кино или да си вземат чипс или сладолед.
Гърците дават три пъти повече пари за телефони от останалите европейци. В Гърция се говори средно по четири часа месечно по стационарните телефони и по два часа по мобилните.
На месец се изпращат средно по 44 SMS, а колкото повече цените на комуникациите намаляват, толкова повече гърците се пристрастяват към мобилните си телефони. Все повече са тези, които нямат домашен телефон, а предпочитат мобилната връзка.
Според едно проучване мобилният телефон е източник номер едно за конфликтите между родители и деца, както и за разводите.
Най-голям растеж на новите интернет потребители се наблюдава в страните с развиваща се икономика.
Преди 10 години глобалната мрежа в България беше популярна с и-мейла, а днес се вече се разказват вицове за компютърни маниаци.
Въпреки че България изостава в компютризирането си в сравнение с останалите европейски страни, 1,61 млн. са интернет-потребителите в България, сочат данните на проучване, извършено от Computer Industry Almanac.
Проучването е уникално, защото е правено в 244 страни, за някои от които нямаше точни данни. Така както се смяташе, че новата зависимост от Интернет е характерна само за високо технологичните страни, се оказа, че след като Интернет няма граници, този проблем също няма граници.
Според IT специалистите проблемът е част от широко разпространената пристрастеност към модерните технологии.
Според психолозите мрежата сама по себе си не е проблем. Проблем е поведението на тези, които я използват. Не е тайна, че за голяма част от служителите с пълно работно време поне една трета от престоя им на работното място преминава в чата или играта на компютърни игри.
Импулсът да седне пред компютъра и да е в мрежата е почти непреодолим.
И ако няма такава възможност по някаква причина, този човек изпитва абстиненция, която е много сходна с тази при наркоманите или алкохолиците, обясняват психолозите.
Поведенческите предпоставки се откриват при хора, които например имат проблем в общуването. За да избегнат неудобството от връзката с околните, те все повече затъват в Интернет, където неприятните емоции от директното общуване с други хора могат да им бъдат спестени, изтъква Константин Павлов, един от създателите на специален сайт по този въпрос.
Според неговите наблюдения най-сладкото изкушение на интернет е, че всеки може да се сдобие с нова идентичност, да общува с другите и да приеме онлайн "връзките" като истински.
В българското интернет пространство вече се разпространяват съвети за това какви може да предприеме един интернет маниак за поетапно отказване от зависимостта си към сърфиране.
Първото правило гласи, сутрин ще изпия чаша кафе и ще прочета днешния вестник преди да включа модема.
Второ, ще ям закуската с вилица и нож и с едната ръка няма да набирам нищо на клавиатурата.
Трето, ще се обадя на всички мои приятели, с които не мога да се свържа по интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!