0

Т я била французойка, а той - англичанин. Те току-що се били преместили от Париж в Лондон. Когато той разбрал за любовника й, тя помолила за помирение. Той бил непримирим: още същия следобед подал молба за развод във Франция - страната, чието законодателство е сред "най-стиснатите" в Европа към съпруга, който не работи, особено ако в цялата история е замесена и изневяра.

Ако тя беше подала първа молба за развод във Великобритания, нейната изневяра не би имала никакво значение и тя щеше да има шанса да получи значителна част от семейната собственост и да спечели дори издръжка до края на живота си, коментира сп. "Икономист".

Международните разводи са съпътствани с такива драми и аномалии, че естествената реакция на политиците е да се опитат да опростят нещата и да ги направят по-предсказуеми. Но най-сериозният опит в последно време да бъде направено именно това - чрез споразумение, известно като "Рим 3", току- що бе пратен в архива.

Вместо това сега няколко европейски държави упорито се опитват да прокарат свои варианти на хармонизирано законодателство. И мнозина се съмняват, че резултатът ще бъде различен.

Основните пречки са свързани с досадния въпрос законът на коя страна ще се прилага при разтрогване на смесен брак. Съпрузите може да живеят дълго време в трета страна и временно да работят в четвърта. Най-лошият вариант е да се търси развод чрез скъпи правни схватки пред няколко юрисдикции.

В момента основният принцип е, че делото се разглежда от съда, в който молбата за развод е заведена за първи път. Тази практика, въведена през 2001 г., помага да се избегнат международните правни процедури, но в същото време накара двойките с по-голяма готовност "да натискат спусъка", тъй като съпругът, който се двоуми как да постъпи, търсейки начин да спаси брака, може да загуби огромна сума пари.

Целта на Рим 3 бе да се премахнат условията, които позволяват бързо да се стигне до съда. Вместо това съдилищата във всяка страна членка автоматично прилагат местния закон, който е регулирал брака през преобладаваща част от неговата история.

Този подход вече се прилага в Холандия. Съпружеска двойка, която току-що се е преместила там, след като по-голямата част от съпружеския живот е преминала във Франция, и поиска развод, би могла да намери холандски съдия, който ще раздели имуществото и ще вземе решение при кого да останат децата, като прилага френските закони.

Този подход действа добре в страните от континентална Европа, в които правната система, основаваща се на римското право, оставя много малко място за прецеденти или за предпочитанията на съдията. Всеки може да намери в интернет какви са правилата - и да ги приложи.

Но в същото време това е анатема за страни като Великобритания, където системата изисква подробно (и често скъпо) разследване на подробностите по всеки случай, и след това дава на съдиите правото да решават въз основа на съществуващи прецеденти и действащото във Великобритания законодателство.

Друг проблем се крие във факта, че онова, което удовлетворява чужденците от средната класа в Брюксел (т.е. мястото, където бе подготвен документът, известен като Рим 3), може да не удовлетворява съпрузите от различна националност, които дълго време са живели в трета страна, която може дори да не е член на Европейския съюз и в която законодателството, отнасящо се до разводите, е коренно различно.

Шведските политици не харесват идеята от съдилищата в страната да се иска да прилагат семейно законодателство, основаващо се например на шериата.

Опасността Швеция и някои други страни да наложат вето блокира прилагането на Рим 3. Но друга група от девет държави, начело на която стоят Испания и Франция, продължава да упорства. Тези страни използват една от клаузите от договора за ЕС - която никога преди не е била прилагана - наречена "разширено сътрудничество".

Това създава прецедент за Европа "на няколко скорости", в която на страни с еднакви позиции се разрешава да вървят към по-високо ниво на интеграция, вместо да се търси договор със задължителна сила, който обхваща както желаещите, така и нежелаещите.

Някои страни се опасяват, че прилагането на принципа на разширеното сътрудничество ще създаде неуправляеми слоеве от сложни процедури, като в същото време законодателството на ЕС бъде заменено от временни договорености.

Основната причина обаче вероятно е в това, че документът Рим 3 бе прекалено амбициозен. Една по-скромна, но осъществима цел би била просто да се изяснят факторите, които определят кой съд ще се занимава с развода и след това този съд да бъде оставен да прилага собствения си закон.

Дейвид Хадсън, британски експерт, предлага международно споразумение, в което най-голямо значение се отдава на предбрачния договор, след това на мястото, където е преминала по-голямата част от брака, и след това да се отчитат останалите фактори, например националността.

Това би позволило браковете да се разтрогват по един добронамерен начин, с помощта на посредници и извънсъдебни споразумения, вместо съпрузите да се впускат в жестока съдебна процедура.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 5 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 6 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 7 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 9 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 10 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 10 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 11 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 11 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 11 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 11 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 11 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 12 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 13 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 13 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 13 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"