П овишаването на цените е основен негативен ефект след първата година от членството на България в Европейския съюз. Като главен проблем го определят 54% от българите.
Това сочат резултатите от проучване на социологическата агенция "Алфа рисърч" по поръчка на министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова, проведено в периода 22 ноември - 3 декември.
38% от сънародниците ни определят като проблем и нарастването на инфлацията, а 37% - изтичането на квалифицирана работна ръка и млади хора от страната.
Рискът от фалит на български предприятия поради слабата им конкурентноспособност е отрицателна последица от присъединяването към ЕС за 30% от гражданите, а нарастването на цените на недвижимите имоти - от 24%.
Най-позитивното очакване на българите от членството произтича от възможностите за свободно пътуване и работа в ЕС. На такова мнение са 52% от тях.
Също толкова посочват като постижение ангажиментът на ЕС за освобождаването на българските медици в Либия.
Голяма част от българските граждани се съмняват в прозрачността при усвояване на средствата от европейските фондове. 41% смятат, че парите ще се концентрират в тесни кръгове, близки до властта, 34% - че парите ще останат неизползвани заради липсата на капацитет и злоупотреби, а едва 21% - че средствата ще се разпределят честно и прозрачно.
В първата година от членството ни в ЕС българите продължават до голяма степен да подкрепят избрания от страната път. Общо 79% от хората подкрепят приобщаването ни към Общността и само 19% са негови противници.
По отношение на ефекта на членството върху отделната личност преобладава неутралното отношение. С позитивни очаквания за личните ползи са предимно младите, хората с високо образоване и доходи.
Българите на средна възраст не очакват съществена промяна, а по-възрастните (над 61 години) в най-голяма степен смятат, че ще загубят от това.
31% от анкетираните заявяват, че ще усетим ползите от членството в ЕС в близките 5-6 години, а според 49% ще трябва да чакаме повече от шест години. 11 на сто са на мнение, че ползите ще бъдат твърде малко и няма да се усетят.
Българите са подчертано позитивно настроени към по-нататъшното разширяване на ЕС - 60% от запитаните. Скептицизмът доминира относно присъединяването на Албания и особено на Турция, а около 70% одобряват евентуално членство на Македония, Сърбия и Хърватия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!