Е вропейците владеят все повече езици, сред които водещ е английският, гласи най-новото проучване на "Евробарометър". Според изследването 56% от жителите на Стария континент могат да водят разговор на език, различен от майчиния, а броят им се е увеличил с 9% само за пет години.
Проучването е направено през ноември и декември в 25-те страни членки на ЕС плюс България, Румъния, Хърватия и Турция.
Най-изучаваният втори език е английският (38%), следван от немски и френски (14%), испански (6%) и италиански (3%). Съвсем естествено най-много чужди езици владеят гражданите на малките страни, в които се говорят няколко национални езика или майчиният не е много употребяван извън страната.
На първо място по владеене на чужди езици са гражданите на Люксембург - 99% от тях говорят най-малко един, а 92% - два чужди езика.
На второ място са словаците, 97% от които говорят най-малко един чужд език, следвани от латвийците - 95 процента от тях владеят втори език.
Доминиращата позиция на английския език обяснява факта, че 66% от ирландците и 62% от британците не говорят друг език, освен родния.
Френският е най-изучаваният чужд език във Великобритания (23%) и в Ирландия (20%), докато немският е най-предпочитан в Чехия (28%) и в Унгария (25%).
Повече от половината от всички 6000 езици на планетата са застрашени от изчезване, предупреди Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) по повод днешния Международен ден на майчиния език.
По данни на ЮНЕСКО на всеки две седмици изчезва средно по един език.
Председателят на генералната конференция на ЮНЕСКО Муса бин Джафар бин Хасан призна, че е трудно да се противостои на глобализацията, която поставя английския език в абсолютно доминираща позиция поради масовия характер на англосаксонската култура, разпространявана чрез филмите и музиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!