Г еотермална енергия, която идва от земните недра, е възобновяема и слабозамърсяваща, но въпреки това е много малко използвана.
Най-напреднала в това отношение е Исландия, чиято столица и още двайсетина близки общини се захранват с топла вода и електричество именно чрез нея.
На 30 км от Рейкявик се изгражда модерна геотермална станция, която след като бъде завършена, ще стане най-голямата в света.
Айрикур Алмерсон е говорител на компанията, която изгражда съоръжението. То бе пуснато в действие през 2006 г. , но все още не е завършена.
За момента произвежда 135 мегавата, а когато стане напълно готова през 2009 или 2010 г, ще произвежда 300 мегавата. Централата ще осигурява голямо количество топла вода, което ще я превърне в най-големия геотермален комплекс в света.
Сондите й достигат до 2-3 км дълбочина под земята, откъдето се извежда пара и топла вода.
В Исландия 100% от електричеството се произвежда от възобновяеми източници, в по-голямата част хидроелектрически, но напоследък все повече геотермални.
90% от отоплението на домакинствата се осигурява от естествено топла вода, а останалите 10% - чрез ток.
Освен че отоплението е щадящо околната среда, цената му е толкова ниска, че малко исландци знаят колко точно плащат.
Не без значение за себестойността на електроенергията е и фактът, че за да функционира централата в Хетлисейди са необходими... 12 души.
Без да очаква достигане на исландското ниво, Испания също полага усилия в посока на възобновяемите източници на енергия.
В страната вече е в сила нов стандарт за строителството на сгради, който налага много стриктни норми за отоплението, изолацията и въобще консумацията на енергия.
Архитектите обаче са изправени пред безкрайни административни процедури.
Те например са длъжни да се аргументират за броя на прозорците, като се стреми да са по-малко, за да се ограничи загубата на енергия.
Важно е също така да се изчисли количеството на произвежданата в сградите енергия и количеството въглеродни газове отделяни в атмосферата.
Методът "геотермия" и предимствата на енергията, получена от земната топлина у нас, бяха демонстрирани за първи път в края на 2007 г.
Първото извличане на топлина от земната кора чрез сонди у нас стана в административно-складовия център на "REHAU България" в Казичене.
Този център е първият в страната, който изцяло се отоплява и охлажда чрез регенеративни източници на енергия. Изцяло е почерпен опита на компанията в Германия.
Възобновяемата енергия е от полза за борбата срещу климатичните промени, повишавайки сигурността на снабдяването. Но за разлика от другите регенеративни източници на енергия, земната топлина е навсякъде и през различните сезони.
Практическото значение на геотермалната енергия в случая зависи от мястото на източника, от дебита, от температурата, от близостта му до населеното място и най-вече от инфраструктурата, която е основен проблем в България.
Именно поради лошата инфраструктура много от санаториуми, свързани с геотермални извори, не се използват пълноценно.
Страната ни разполага с капацитет за изграждане на системи за отопление с геотермални води за 750 мегавата. От тях за отопление са усвоени едва 120 мегавата.
Пионер в тази насока е община Сапарева баня, където с гореща минерална вода се отопляват няколко обществени сгради, но има разработени проекти за малки геотермални централи във Велинград, Кюстендил, Сандански.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!