О сем станаха вече триковете, с които могат да ви бъдат източени пари от банковата карта, предупреждават полицаи. Най-модерният от тях е т.нар. "скимъринг".
Скимър (от англ. skimmer) е лъжицата, която обира каймака. На финансов жаргон "скимъри" се наричат мошениците, които източват банкови карти, като измъкват нужната информация от банкомат и издават след това фалшиви карти.
Българските измамници отдавна са част от световната мрежа скимъри. Само преди дни американски сайт съобщи, че през април са засечени 37 тегления на суми с фалшиви карти на американци от България. Картите преди това са били източени от банкомат в Делауер, на който са били
монтирани устройства за запис на данни и скрита камера,
която засича тайния ПИН. Българите са навсякъде по веригата - освен че източват пари у нас, те произвеждат фалшиви пластики, а от една година вече и монтират скимиращите устройства на наши банкомати.
Преди два месеца изгоряха туристи в Банско, теглили пари от банкомат в един от хотелите. Бандитите не са заловени.
Миналото лято обект на скимиране станаха ATM машини в Слънчев бряг. Пострадаха най-вече чужди граждани.
Но и българите трябва да внимават, особено през лятото по морето, категорични са специалистите. Тъй като престъпленията с карти са трансгранични, хората трябва да са бдителни и когато са в чужбина.
Всеки пет от 100 евро по света се крадат от карта
113 млн. долара са измъкнатите от скимъри само за година суми от карти на VISA.
Най-напред бандитите избират подходящия банкомат. Обикновено той е в курортно селище, тъй като банковите карти на чужденците имат по-големи лимити за теглене.
Набелязват се банкомати, които не са в банков офис, магазин или бензиностанция, защото там има жива охрана и допълнителни камери. Мафиотите предпочитат също така по-старите модели ATM, тъй като те нямат вградени фотоапарати.
Ако машината за пари е нова, за да се предпазят от тайно снимане, докато атакуват банкомата, престъпниците слагат очила и шапки или шалове около лицето. Понякога
камерата на банкомата се елиминира, като се слага лепенка,
дъвка или пръст върху нея. След това скимърите пристъпват към работа. Монтират специално устройство в жлеба за картата, което копира данните от магнитния носител на банковите карти.
Устройството има вграден трансмитер, който предава информацията. Тя може да се получи на джиесема на съучастник или на лаптопа в някоя кола, спряла наблизо.
Скимиращите устройства се захранват или с батерии, или ползват захранването на банкомата. Вграждането им не е лесно, затова скимирането е известно и като "смарт" (от англ. smart - умен) престъпление.
За да се източи картата обаче, е нужен и персоналния идентификационен номер (ПИН) на притежателя й. Ето защо умните престъпници монтират миниатюрна камера над бутоните, чрез които се въвежда кодът.
Тя може да е и в кутийка за реклами до устройството или в нещо друго наоколо. Камерата е голяма колкото грахово зърно, дори по-малка,затова е почти невъзможно да се забележи, ако човек не се взира.
След като банкоматът е подготвен за операцията, остава само да се източи нужната информация. Нищо неподозиращите хора теглят пари, а скимърът им краде данните и ПИН-а.
Следва прехвърляне на информацията по интернет в която и да е точка на света. "Умният" колега там
произвежда карти клонинги,
с които вече спокойно се теглят парите. Докато обраният клиент се усети, минават поне два дни, тъй като това е срокът за осчетоводяване на операции извън страната издател на картата.
Дори да има SMS аларма, която се активира при теглене на суми от картата, кредитодържателят ще разбере за това едва след 48 часа, обясняват спецове. А това е твърде много.
С това обаче неприятностите не свършват
Банките в България не възстановяват автоматично сумите по картите, както е в чужбина. За да се случи това, трябва потърпевшият да докаже, че не е бил в страната или в града, откъдето са теглени парите.
За съжаление за решението на спора често се стига до съд. Ако става въпрос за друг град в България, това че не сте теглили пари, може да се докаже само ако банкоматът е с монтирана камера.
Тя съхранява снимки на ползвалите устройството и, ако полицията ги изиска, може да се установи истината. Без намесата й обаче е много вероятно банката собственик на устройството да ви откаже съдействие, обясняват от сектора. Останалите
седем трика, които използват мошениците, са:
1. Ливанска примка - тези кражби вече се случват рядко.
При тях се слага приспособление в отвора за прибиране на картата в ATM. To гълта картата и докато човек се суети какво да прави, до него идва услужлив гражданин, който предлага да помогне.
Разбира се, иска да чуе ПИН кода. Ефектът е, че картата остава в банкомата, а мошеникът вече знае четирите цифри, с които се теглят суми от нея.
2. Кражби на кредитни карти - след това мошеникът купува стоки, които могат да бъдат лесно пласирани.
3. Кражби при търговци, които също са въвлечени в схемата.
Този бизнес напоследък пресъхнал, обясняват специалистите, тъй като банките се обединиха и направиха черен списък на мошениците. Веднъж сгазили лука, техните
ПОС терминали се изземват и търговците губят право на нови
Случвало се е след това хитреци да регистрират нова фирма, с която да кандидатстват за ПОС при други банки. Но трезорите са затворили и тази вратичка, тъй като вече сравняват адресите на двете дружества.
4. Кражби с фалшиви карти при търговци - тези измами също не са много чести, тъй като магазинерът има право да поиска лична карта или друг документ за самоличност.
5.Кражби с фалшиви банкомати - това засега не се е случвало у нас. В Румъния обаче изплакаха стотици, след като
мошеници монтираха ATM, който по нищо не се различавал от останалите.
Той дори давал пари. В един момент обаче хората, ползвали тази машина, се оказали с изпразнени сметки.
В САЩ също заловиха престъпна група, която монтирала фалшив банкомат в магазин. Той обаче само помнел пина и снемал информацията от магнитния носител.
6. Кражби в интернет - затова трябва да се ползват само защитени сайтове.
7. Разбиване на банкомати. В този случай хората не страдат, банките също са застраховани срещу тези обири. Понякога цялото устройство се демонтира.
Японците обаче включили в софтуера на банкомати алармираща опция, в случай че до тях се доближи тежкотоварна машина.
Прикривайте с длан въвеждането ПИН кода
Най-сигурният начин да се предпазите от измами засега е да сложите длан над клавиатурата, докато въвеждате ПИН кода си. Така ако е монтирана микрокамера, тя няма да заснеме тайните цифри, които отварят вратата към парите ви.
Добре е също така човек често да си подменя кода. Сигурно решение са и картите, които вместо да помнят информацията на магнитна лента, имат чип.
Той засега не се копира.
Във Великобритания - страната, която е мигрирала почти всички банкови карти към новия стандарт, този вид престъпленията са намалели с 30-40%. Тези карти обаче все още не са достъпни за българските картодържатели.
Нито една банка не ги издава. Само "Транскарт" предлага кредитни карти JCB с чип.
Какво още може да се направи, са мъдрували шефовете на дирекции по сигурност в четвъртък миналата седмица в Банско. Някои от превантивните мерки са:
- Издаване на листовки на български, английски, руски и немски, които да дават съвети на картодържателите как да си пазят парите в картите.
- Монтиране на допълнителни скрити камери
ОББ планира постепенно изграждане на специален софтуер, който да разпознава лица и номера. Така ако се засече физиономията на криминално проявен, охраната на банката ще получи ММС или ще бъде алармиран по друг начин незабавно.
Още няколко практични съвета за безопасност:
1. Когато доближите банкомата, огледайте се дали някой съмнителен тип не се мотае наоколо или пък си играе с джиесема.
2. Използвайте инстинкта си. Ако нещо в банкомата ви се стори съмнително, не го използвайте.
3. Огледайте банкомата - проверете дали няма остатъци от лепило по него.
4. Ако откриете нещо съмнително, веднага се обадете на банката, чийто банкомат ползвате.
5. Ако някой ви предложи помощта си при ползването на ATM, откажете.(
6. Крийте с пръсти ПИН кода си, когато го въвеждате. Не го казвайте на никого, не го пишете никъде.
7. Периодично си сменяйте пина.
8. Ако машината глътне пластиката ви, незабавно блокирайте картата. Унищожете дезактивираните си карти.
9. Проверявайте редовно състоянието по сметката си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!