15 от членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от създаването му през 1991 г. досега са били сътрудници или служители на бившата Държавна сигурност, според огласеното днес решение от проверката на Комисията по досиетата.
Най-много са следователите с досиета, тъй като преди 1990 г. следствието е било част от Държавна сигурност.
От сегашния състав на ВСС с досиета са Ангел Александров, чиято оставка като шеф на националното следствие бе приета в края на миналия месец, Атанас Нешков- директор на Областната следствена служба - Ловеч, Свилен Турмаков- зам.-директор на Националната следствена служба.
Към сегашния състав на ВСС се води и Румен Андреев- зам.-директор на Националната следствена служба до ноември 2005 г., който бе заменен в квотата на следователите след като стана зам.-министър на вътрешните работи.
Комисията е установила принадлежност към бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и на:
Асен Арсов - член на ВСС от квотата на парламента от февруари 1997 г. до декември 1998 г.,
полк. Борислав Ангелов - член на ВСС от квотата на съда от февруари 1997 г. до декември 1998 г.,
Димитър Гочев - член на ВСС от септември до декември 1991 г., свързаността му с Държавна сигурност бе обявена при проверката на членовете на Конституционния съд,
Здравко Михайлов Трифонов - член на ВСС от декември 1998 г. до декември 2003 г.,
Мелкон Мелконян - член на ВСС от февруари 1992 г. до февруари 1997 г., Александър Новков - член на ВСС от май 1992 г. до февруари 1997 г.,
Деньо Проданов Колев - член на ВСС от февруари 1997 г. до декември 1998 г.,
Коста Богацевски - член на два поредни състава на ВСС от септември 1991 г. до януари 1993 г.,
Любомир Сахатчиев - член на ВСС от септември 1991 г. до май 1992 г.,
Павел Димитров - член на ВСС от септември до юли 1992 г.,
Петър Василев - член на ВСС от февруари 1997 г. до декември 1998 г.
Знаех, че ще бъда в списъка на Комисията по досиетата, коментира заместник-министърът на вътрешните работи Румен Андреев, цитиран от БТА. "Има много голяма разлика между офицер, агент и следовател и никой не си направи труда да намери разликата между тези длъжности", каза Андреев.
Той заяви, че не очаква негативни последици за себе си. Тези факти са известни отдавна на всички правителства, включително и на министър Румен Петков, каза Румен Андреев.
Не съм писал и не съм адресирал нищо до Държавна сигурност, каза за БТА прокурорът от Върховната касационна прокуратура Асен Арсов. Той добави, че е бил обект на проверката на комисията "Бонев". Тогава името ми не беше обявено, тъй като оперативният работник, който е правил картона ми, е казал, че съм регистриран, само за да се попълни необходимата бройка.
Арсов посочи, че се опасява, че замесването на името му сред агентурата на ДС може да окаже негативни последици върху семейството му.
Бях заплашен, че ще бъда съден за това, че разказвам политически вицове и бях заставен да подпиша декларация, че повече няма да го правя, разказа Мелкон Мелконян, цитиран от БТА. Той си спомни, че когато е работел в общината в Бургас, е бил командир на доброволни отряди. "Не знам
те да са имали нещо общо със службите", добави Мелконян.
Според данните на комисията Мелконян, който сега е съдия в апелативния съд в Бургас, е бил вербуван от лейт. Кирил Адамов през 1977 г., но самият Мелконян заяви, че не помни такова нещо и допълни, че е бил заставен от Иван Христов да подпише декларацията.
В доклада на комисията пише, че Мелконян е работил в Бургас като агент под псевдоним Богомил. За него са открити собственоръчно написано заявление за доброволно сътрудничество, документи от ръководилия го щатен служител, дневник и протокол за унищожаване на делото от 1990 година. Снет е от действащия оперативен отчет на 9 февруари 1989 г. поради издигането му на високоотговорна изборна длъжност в системата на държавния апарат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!