П рез декември 72% от българите заявяват, че одобряват членството на България в ЕС, сочи национално представително проучване на НЦИОМ, направено от 6 до 12 декември сред 1000 души.
От НЦИОМ посочват, че това е една от най-високите степени на одобрение, регистрирани досега. 11% от българите по-скоро не одобряват присъединяването на страната ни към евроструктурите, а само 4% са категорично против.
Според изследването страховете на българите, свързани с присъединяването на страната ни към ЕС, са повече и по-конкретни от надеждите. Основните опасения са свързани с повишаването на цените на стоките и услугите - 30% се боят от ценови шок.
Страхът от всеобщо обедняване, споделян от 16% от анкетираните, е вторият план на вече изразеното обществено безпокойство и пряко произтича от очакваното поскъпване.
На базата на данните НЦИОМ групират страховете по следния начин - страх от нарастване на цените и данъците, а оттам и обедняване на населението; страх от санкции, защото България трудно ще се справи с изискванията на ЕС; страх от неизвестното и от новите изисквания във всички обществени сфери, обвързан с неблагоприятна самооценка за ниските професионална подготовка и информираност за новите условия за труд, обучение и т.н.
Българите се опасяват още от загуба на национална идентичност, подсилван от усещането за неравнопоставеност на страните членки на ЕС както на институционално ниво, така и по отношение на жизнения стандарт.
Притесненията на хората са свързани и с емиграция на младите и квалифицираните българи, а оттам и от задълбочаване на демографската криза и дефицита на висококвалифицирани кадри.
Хората се страхуват още от тероризма и международната организирана престъпност, показва проучването.
Извън основните групи опасения има и някои конкретни страхове, но посочени от малък дял хора - страхът от недостиг на електроенергия (по повод спирането на блокове на АЕЦ "Козлодуй"), страхът на българските производители от конкуренцията на европейските стоки, страхът от злоупотреби при разпределение на средствата от еврофондовете, страхът на бъдещите пенсионери от увеличаване на изискванията за пенсиониране, страхът от задълбочаване на социалната неравнопоставеност, коментират социолозите.
1/4 от българите не се страхуват от нищо, свързано с членството на България в ЕС. Оптимисти за членството на България в ЕС са 40% от интервюираните.
Надеждите им са свързани с очаквания за свободно пътуване в цяла Европа, с възможности за легален престой, работа и обучение в чужбина, с повишаване на жизнения стандарт у нас, с прилагане на изпитани европейски ценности и модели в различни области на обществения живот - трудови правоотношения, ред и сигурност, здравеопазване, образование, социални права.
Най-изкушени от пътуванията без визи в Европа са хората на възраст 18-39 години, коментират социолозите.