Санди, една от най-силните бури, които някога са връхлитали Северна Америка, удари източното крайбрежие на САЩ с ветрове със скорост 130 км/ч., предизвиквайки евакуации, спиране на транспорта и прекъсване на кампанията за президентските избори.
По последни данни бурята е отнела живота на най-малко 33 души, сред които три деца, в седем американски щата. В Канада също е загинала жена, след като е била ударена от летящи отломки в Торонто, съобщават от полицията.
Над 6 млн. домове и бизнесобекти от Южна и Северна Каролина до Охайо останаха без електричество, а над 1 млн. души получиха заповед за евакуация.
Атлантик Сити е напълно наводнен, като на места нивото на водата достига половин метър.
Ню Йорк е сред най-тежко пострадалите градове. Там жертвите са най-малко 10, а в целия щат - 15. Големи райони от Манхатън са наводнени, а 250 000 жители на квартала останаха без електричество. В Батъри парк бяха регистрирани рекордно силни ветрове и 4-метрови приливни вълни, като морска вода е проникнала и в метрото.
Нюйоркската фондова борса днес за втори ден ще остане затворена.
Строителен кран се срина до недовършен небостъргач, скоро след като властите евакуираха района, съобщава ДПА.
7 тунела на нюйоркското метро са наводнени, съобщи АФП, като се позовава на транспортните власти.
Нюйоркското метро е на 108 години, но никога не е било изправяно пред толкова опустошителна катастрофа, каквато видяхме миналата нощ, заяви Джоузеф Лота, директор на службата за обществен транспорт.
Наводнение в пътните тунели причини експлозия в електрическа подстанция, при което беше спрян токът на над 310 хил. потребители в Манхатън. Заради тази авария болницата на Нюйоркския университет трябваше да евакуира с десетки линейки 200 пациенти, след като нейният резервен генератор спря. Сред пациентите бяха и 20 новородени бебета, предаде АП.
Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг заяви, че в няколко района на Манхатън все още има ток. Същевременно са избухнали и няколко пожара от прекъснати електропроводи.
Пожар унищожи близо 100 жилища в нюйоркския квартал "Куинс, който беше силно наводнен. Поради наводненията пожарникарите бяха силно затруднени да овладеят огнената стихия, заяви говорител на нюйоркската противопожарна служба. Няма сведения за човешки жертви.
Общественият транспорт в града е спрян вече повече от денонощие.
Американският президент Барак Обама обяви щата Ню Йорк за
зона на
"голямо бедствие",
предаде Би Би Си. Това дава възможност да му бъде отпусната федерална помощ за ликвидиране на последиците от природната стихия.
Преди да порази сушата, Санди потопи кораб край бреговете на Северна Каролина, вземайки първата човешка жертва в САЩ. По-късно беше съобщено за още смъртни случаи, които се прибавиха към десетките убити от урагана в Карибския регион, пише "Гардиън".
Жертви на бурята има в Ню Джърси, Ню Йорк, Мериленд, Пенсилвания и Кънектикът. Канадската полиция съобщи, че в Торонто една жена е била убита от повален от вятъра знак.
Реакторът "Салем 1" в АЕЦ "Салем", намираща се в Ню Джърси, на брега на река Делъуеър, е бил спрян, когато четири от
шестте му циркулационни помпи излезли от строя.
Другият реактор в централата – "Салем 2", не работи още от 14 октомври, защото е презареждан с гориво, припомня АП.
Един от блоковете на атомната централа "Индиън пойнт", намираща се на 72 км северно от Ню Йорк беше изключен около 22,45 ч. в понеделник вечерта заради проблеми с външната електрическа мрежа, обяви компанията "Ентърджи корпорейшън", която е негов оператор. От компанията посочиха, че няма опасност за служителите и за жителите. Вторият реактор в централата продължава да работи.
"Индиън пойнт" не е застрашена и от покачването на нивото на водата в съседната река Хъдсън, което е вече 2,97 метра, посочи компанията оператор.
Най-старата американска ядрена централа "Ойстър крийк" в щата Ню Джърси пък беше изключена още преди стихията заради планирано презареждане с гориво. Но заради покачването на нивото на водата в пределите на централата, която се намира край залива Барнегат, беше обявена неочаквана ситуация вчера около 19 ч. местно време. Два часа по-късно тревогата беше понижена до втора степен по четиристепенната скала.
Другите атомни централи по Източното крайбрежие понасят ударите на стихията без проблеми.
Санди е повредил дига в северните части на щата Ню Джърси, вследствие на което са наводнени градовете Муначи, Литъл Фери и Карлщадт. Нивото на водата достига 1,2-1,5 метра, съобщи Ройтерс като се позовава на местните власти.Джейн Барата от местната администрация посочи, че трите града са били "опустошени" от приливната вълна.
Ураганът Санди връхлетя източните брегове на САЩ, като напълно оправда определението за
буря, случваща се веднъж в живота,
пише британският в. "Гардиън".
Няколко метеорологични фактора превърнаха Санди в най-необичайната стихия, която е връхлитала сушата на Източното крайбрежие, посочва АФП. Един от тях беше невиждано ниското атмосферно налягане от 946 хектопаскала в окото на бурята, което беше най-ниското регистрирано в САЩ, откакто ураган удари Ню Йорк през 1938 г. Вторият феномен беше пълнолунието, предизвикващо големи приливи в района, които увеличиха риска от наводнения. Третият феномен беше, че Санди се "сблъска" със студен фронт, идващ от север.
Санди оказа влияние и върху политиката, като прекъсна кампаниите на кандидатите за президентските избори и накара избирателните власти да спрат предсрочното гласуване в някои райони.
Президентът Барак Обама се обърна към американците, преди Санди да връхлети сушата, като ги призова да се подготвят за бурята и ги предупреди, че възстановяването от опустошенията може да отнеме доста време, посочва британският в. "Файненшъл таймс".
Подробна прогноза за времето у нас и по света вижте на Sinoptik.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!