Б ългария е на 57-о място в класацията за най-малко корумпираните страни в света, сочи доклад (2006 Corruption Perceptions Index) на международната правозащитна организация "Транспарънси интернашънъл" (Transparency.org).
Страните с най-ниска корупция са в челото на списъка от 163 държави, а стойностите на индекса им се доближават до 10 пункта. Обратно, най-корумпираните са в дъното на таблицата.
Класацията се оглавява от Финландия, Исландия и Нова Зеландия (индекс 9,6 пункта). В челната десятка влизат още Дания, Сингапур, Швеция, Швейцария, Норвегия, Австралия и Холандия.
С индекс от 1,6 на дъното е Хаити, непосредсветно над нея са класирани Мианмар, Ирак, Гвинея, Судан.
Най-корумпираната сред страните членка на ЕС е Полша, класирана на 61-во място, следвана от Гърция, която заема 54-та позиция.
Румъния, която влиза в Евросъюза заедно с нас на 1 януари е доста надолу в таблицата - поставена е на 84-то място, а индексът й е 3,1 пункта.
Стойността на индекса за България е 4 пункта, точно колкото и този на Салвадор. Като по-малко корумпирани от страната ни са посочени държави като Намибия и Коста Рика (4,1), Тунис и ЮАР (4,6).
Непосредствено под нас в класацията на "Транспарънси" са Колумбия (3,9), Турция (3,8), Ямайка (3,7), Ливан, Сейшелите и Тайланд (3,6).
Страната ни влиза в ЕС като държава, в която корупцията представлява сериозен проблем, заяви Димитър Кюмюрджиев, зам.-председател на асоциация "Прозрачност без граници" - българският клон на "Транспарънси Интернашънъл".
"Очевидно от 27 държави да си на трето място отзад напред е лоша стартова позиция. При наличието на воля у политиците и при малко повече прагматизъм е възможно да се направи пробив, още повече че е налице положителна тенденция за останалите членове на ЕС, които се присъединиха към съюза през 2004 г.", коментира още той.
Като страни с висока корупция са посочени и държавите от Западните Балкани - Хърватия е на 69-о място (3,4 пункта), Сърбия е на 90-а позиция (3,0), Босна и Херцеговина на 93-то място (2,9), Македония на 105-а позиция (2,7), Албания на 111-а (2,6)
САЩ поделят 20-ата позиция с Чили и Белгия (индекс 7,3 пункта), Русия е далеч назад на 121-во място (2,5), Германия е на 16-а позиция с индекс от 8 пункта, следвана от Япония (7,6) и Франция (7,4).
Изводите сочат, че корупционната машина остава добре работеща, независимо от някои подобрения в законодателството, коментират от "Транспарънси".
Докладът показва и взаимовръзката между корупцията и бедността. Почти 3/4 от проучваните страни имат индекс под 5 пункта, а около половината - под 3 пункта.
Лошото представяне на толкова много държави показва, че съществуват много фактори, които помагат на политическите елити да изпират, запазват или по какъвто и да е друг начин да се възползват от незаконно придобито богатство, включително и отклонени държавни помощи.
Съществуването на услужливи посредници, които често имат голям опит, също влияе благотворно на развитието на корупцията. Т.е. участващите в корупционни практики могат да намерят банкер, счетоводител, адвокат или друг специалист, който да им помогне да придобият или запазят незаконни доходи, коментират от "Транспарънси".
От международната организация препоръчват професионалните асоциации да приемат "анти-корупционни" кодекси, както и образователни кампании, които да насърчат честните посредници да разберат своята роля, с а също и повишаване на санкциите - професионални или законови, за специалисти, които участват в корупцията, както и повишаване на прозрачността на финансовите институции.